Бел муж *

Продукти:

1 кг прясно меко сирене
200 г брашно
1 ч.л. сол
200 мл овче прясно мляко

Приготвяне:

Сиренето се поставя в дълбок съд и отгоре се сипва прясното мляко, солта и разтвореното във вода брашно. Готви се на силен огън, като непрекъснато се разбърква с дървена лъжица, докато кашата се сгъсти.

___

* По традиция ястието се приготвя на Петровден. Типично жътварско блюдо, чийто произход е свързан с легендата, според която жътварите гощавали светеца със сирене, но било толкова горещо, че то се разтопило. Тогава Св. Петър поръсил сиренето с брашно и се получила вкусна апетитна каша.

Снимка: bulgarian-folklore.com

Чомлек **

Продукти:

1 кг телешко месо
100 г масло
2 глави лук
½ кг арпаджик
2 глави чесън
2 люти чушки
2 с.л. доматено пюре
1 с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
бахар
200 мл бяло вино
1 дафинов лист
10 зрънца черен пипер
1 с.л. чубрица
½ връзка магданоз

Приготвяне:

Месото се нарязва и се задушава на слаб огън в маслото, ситно нарязания лук и малко вода. Сместа се премества в глинен съд и се добавят размитите поотделно в малко вода брашно и доматено пюре, червения пипер и виното. Посолява се на вкус. След като ястието заври, се подправя с дафинов лист, бахар, черен пипер и чубрица. След като месото омекне, се добавят обелените скилидки чесън, арпаджика и лютите чушки. Задушава се под капак още 10-15 минути на тих огън. Преди поднасяне се поръсва със ситно нарязания магданоз.

___

** Традиционно ястие от югозападна България, чиято оригинална рецепта се приготвя от телешки джолан, арпаджик, чесън, лук, доматено пюре, брашно, бяло вино и подправки.

Снимка: culinarytourism.bg

 

Дряновска баница ***

Продукти:

½ ч.ч. олио
1 к.ч. вода
1 ч.л. сол
бакпулвер
1 жълтък
2 ½ ч.ч. брашно
1 ½ к.ч. краве масло
За плънката:
250 г сирене
3 яйца
1 с.л. захар

Приготвяне:

Замесва се тесто от брашното, водата, олиото, маслото, жълтъка, бакпулвера и солта. Тестото се разточва на дебел лист, който, след поръсване с брашно, се сгъва на три. пак се разточва, отново се поръсва с брашно, сгъва се на три и се разточва. Това се прави общо пет пъти. Накрая тестото се разделя на две части и от всяка се разточва по една дебела кора. Едната се поставя в намазнена тавичка и се поръсва с плънката, приговена от натрошеното сирене, яйцата и захарта. Плънката се покрива с втората кора, набожда се с вилица и се пече на умерена фурна до зачервяване.

___

*** Специфичното при приготвянето на дряновската баница е начинът, по който тестото се разточва.

Снимка: bg-mamma.com

Плевенска баклава ****

Продукти:

2 яйца
1 ч.ч. захар
250 мл кисело мляко
2 ч.ч. брашно
½ ч.л. сода бикарбонат
1 прах ванилия
За сиропа – ½ кг захар

Приготвяне:

Яйцата се разбиват заедно със захарта до побеляване. Прибавят се киселото мляко, смесеното със содата брашно и ванилията. Разбърква се добре и сместа се изсипва в тавичка, предварително намаслена и посипана с малко брашно. Пече се в умерена фурна. Когато баклавата изстине, се нарязва на ромбове и се залива със сироп, приготвен от захарта и 2 ч.ч. вода.

**** Отличава се от класическата по това, че не е на кори, а се приготвя подобно на содена питка, като към брашното се добавят кисело мляко, яйца и сода за хляб.

Снимка: bulgarian-kitchen.com

 

Още традиционни български блюда:

Вита млечна баница >>

Юнашки качамак >>

Традиционен гювеч Есенен букет >>