През есента градините са пъстри и многоцветни, напомнящи за приближаващата зима. Следвайки основните съвети за поддръжка на градината ви през есента, си гарантирате красиво и зелено пространство, на което да се радвате през предстоящия топъл сезон.

Мулчирайте

Мулчирането представлява покриване на почвата със слой материал, като целта е да се запази влажността на почвата, а най-важно през зимата е, че мулчът ще предпази растения от измръзване. Покрийте градинските лехи, като най-добре е мулчът да е естествен, като е достатъчно слоят да е няколко сантиметра. Мулчът може да бъде оборска тор, дървени стърготини или домашен компост.

Засаждане на пролетни луковици

Засаждането на красивите и дъхави пролетни цветя като нарциси и зюмбюли трябва да стане именно през есента, докато почвата все още е топла. Засаждането трябва да се случи 6-8 седмици преди очакваното рязко понижаване на температурите, с което ще се създадат условия за замръзване на почвата.

Почистете болните растения

Ако забележете болни листа по трайните насаждения или цели растения, които са болни, не пропускайте да отстраните листата или целите растения. Ако не направите това, болните растения могат да се превърнат в потенциално огнище през следващата година.

Разреждане и почистване

Ако някои от многогодишните растения или цветя в градината са станали прекалено големи или гъсти, разделете ги. Ако те се извадят с корен, може да ги засадите в друга част от градината или да ги подарите на приятели. Уверете се, че новозасадените растения са добре мулчирани, за да намалите до минимум измръзването.

Поливайте добре преди зимата

Иглолистните дървета като борове, ели, смърчове, както и широколистните вечнозелени растения като рододендрона, трябва да се поливат до ноември при липса на дъждове. Това насърчава доброто им зимуване и гарантира, че те ще са добре хидратирани, преди земята да замръзне.

Забийте колчета

Не забравяйте да забиете колчета и да превържете към тях млади и новозасадени дръвчета, ако има такива. При евентуално лошо време със силен вятър те могат да се прегънат, а през зимата могат да настъпят повреди от тежък мокър сняг.

Събирайте листата

Събирайте редовно листата, които падат в есенната ви градина. Ако не го направите, те ще задушат растенията и тревната настилка. Най-идеалният вариант е да ги събирате за компост. Може да ги използвате за мулч в градинските лехи. Добре сгнилите се есенни листа са богати на хранителни вещества и са изключително полезни за почвата.

Погрижете се за тревата

Ако искате през пролетта да се радвате на зелена и свежа морава, сега е моментът да аерирате почвата, да запълните оголените участъци и да сложите подходяща тор с бавно освобождаване, имайки предвид характерните особености на региона и почвата. Тези действия ще повишат устойчивостта на тревата към студа през зимата.

Приберете саксийните растения

Преместете саксийните растения на закрито или на защитено място преди първите студове, особено ако не са студоустойчиви. Като алтернатива увийте саксиите с добре изолиращ материал, за да предпазите корените от измръзване.

Снимка: istockphoto.com

Съставете план за пролетния сезон

Докато градината ви се подготвя за зимата, отделете време да обмислите кои са най-успешните ви ходове и с кое сбъркахте с грижите. Обмислете подобрения, нови насаждения или промени в оформлението и озеленяването.