В цяла Европа се наблюдава дефицит на ваксини срещу грип, а производителите не успяват да задоволят нарасналото търсене. Защо се стигна до това и кога можем да очакваме ваксина за COVID-19?
На тези теми д-р Неделя Щонова разговаря в "Преди обед" с полковник доц. д-р Андрей Галев, началник на Научно-приложен център по военна епидемиология и хигиена към ВМА.
„За производството на ваксина са нужни около 10 години. Тя трябва да е безвредна и да предизвиква появата на антитела. След това се правят изпитания в три фази – върху 100 души, върху 1000 и накрая с 10 000 души. Очакваме в скоро време да има ваксина за COVID-19, защото лабораториите стъпват на опита, който имат от предишните две епидемии с други коронавируси“ – сподели д-р Андрей Галев и допълни, че в момента в света вървят поне 42 проучвания за ваксина срещу COVID-19. 27 компании работят по темата и дори конкуренти като институтите „Луи Пастьор“ и „Глаксо Смит Клайн“ си подават ръка, за да се стигне по-бързо до успех.
Сезонният грип е голяма заплаха, защото „смазва имунитета“. Миналата зима България е осигурила 120 000 ваксини за хората над 65 години. За тази зима те са 180 000, което е с 50% повече. На свободния аптечен пазар миналата година е имало 130 000 ваксини, а сега са 160 000. Това е 7% увеличение на обхвата на ваксинирането.
„Няма как да се осигурят повече ваксини, защото тяхното производство е започнало преди година, а сега има истерия и търсенето изведнъж е станало голямо. Фирмите производители няма как да реагират“ – обясни д-р Галев и припомни, че грипът идва в България около 15 януари.
Рисковите групи за грипа са всички над 65 години, хората с хронични заболявания, с диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Бременните жени могат по всяко време да се ваксинират за две неща – за грип и за тетанус.
„Спокойствие, позитивизъм и здравословна храна“ – това препоръча доц. д-р Андрей Галев като подготовка за грипния сезон.
Целия разговор можете да чуете във видеото горе.