По неофициална статистика всяка четвърта жена е жертва на домашно насилие. Това значи, че от две приятелки с техните две най-добри приятелки, една със сигурност е жертва.
Много от пострадалите остават в ситуацията на физическо и психическо домашно насилие. Търпят - заради децата, заради "какво ще кажат хората", заради много други причини.
Цветелина Цекова обаче е от жените, които са си тръгнали. След шамара, след наказанието... От жените, превъзмогнали себе си, страхове и най-вече заблудите, че "той повече няма да прави така". Тя е автор на книгата "Новата прическа на Вики" и създател на група за защита на жени и деца от домашно насилие.
Този епизод на подкаста "Малки разговори" е за жените, които си тръгват; за тези, които бягат с бебе на ръце; не ги спира дъждът навън, нито липсата на планове и сигурност. За тези, които остават - надяваме се това да е дозата нужна смелост!
Абонирайте се за канала ни в YouTube.
Слушайте в Spotify.
В една дъждовна нощ, с бебе едва на 1 месец на ръце и без никаква перспектива и финанси Цвети си тръгва. Оставя зад гърба си една среда на насилие, която е била част от живота й и по време на бремнността и след раждането.
Тръгва си от един личен ад. Домашното насилие не е само физическо - с бой и шамари. Нещата, които са оставили най-дълбока травма у нея, не са когато е била удряна, а когато е чувствала унижение и страх. Психическото насилие е това, което оставя най-силна следа.
ПЪРВИЯТ ШАМАР
Спомня си го. И не мисли, че жена, която е минала през това, може да го забрави. Защото първият шамар е онова нещо, което бута стената между реалността и представата, която си имал до този момент за връзката си и за човека до теб.
Онази вечер валяло. Цвети си тръгва. Със сина си на ръце, който тогава е едва на 1 месец.
Моментът, който оставя най-силен отпечатък в съзнанието й и още я разклаща емоционално, е този - докато била все още бременна, е била наказана цяла вечер да стои права. Унижението и страхът от този момент са най-силните и жегващи емоции от тази случка.
Жените, жерства на домашно насилие, не винаги има на кого да споделят какво се случва. Едни от местата, на които може да се потърси помощ в такива случай, са:
- Асоциация „Анимус“ и денонощните телефони за пострадали от насилие - 080018676 и 029817686;
- Фондация П.У.Л.С., с телефон 076601010, по имейл [email protected]
- Фондация „Будителките“ - имейл [email protected]
Кои са издайническите сигнали на насилниците, защо за Цвети раждането на сина й е било съпроводено с тъга и какво й се случва, за да нарича живота си въпреки всичко "изумителен" - гледайте във видеото.
Още силни лични истории в подкаста "Малки разговори" гледайте тук: