През ноември разказваме четири истории на четири жени, преживели много и преборили сериозни здравословни предизвикателства. Една от „Жените, които пишат история“ е Ирен Дикова-Димитров. Тя е с трансплантиран бял дроб и въпреки това продължава да покорява върхове в световни и европейски състезания. Ирен е вдъхновение, пример за доброто и жена с мисия.
По професия Ирен е интериорен дизайнер. Занимава се с обзавеждане на домове и обществени пространства, и с дигитален маркетинг и социални медии.
Спортът заема важна част в ежедневието на Ирен. Тя е участвала в световни и европейски състезания за трансплантирани. Носителка е на няколко златни медала за България.
През март тази години тя спечели три златни медала на Световните зимни игри за трансплантирани в Бормио, Италия. А лятото се прибра с два златни медала от Европейското първенство по тенис за трансплантирани в Лисабон, Португалия.
Благодарение на майка й, която и до днес е спортна натура, Ирен от малка е на корта за тенис и по снежните писти.
„Много исках да бъда или балерина, или художествена гимнастичка, но един ден майка ми просто ми съобщи - от утре си на тенис“, разказва Ирен.
На 11 години се картотекира като състезател в ски отбор и започва да кара ски зимата и да играе тенис лятото. Ирен няма амбиции да става професионален спортист, но тренира активно заради любовта й към спортовете. Когато е на 16 години, тя започва да се задъхва за пръв път.
Гледайте целия подкаст тук.
Абонирайте се за канала ни в YouTube.
Слушайте в Spotify.
На 19 години Ирен заминава да учи интериорен дизайн в Милано. Там сбъдва своята мечта, но и се изправя пред най-голямото предизвикателство в живота си – диагностицирана е с муковисцидоза. Животът й се променя – всяка сутрин със ставането трябва да й се правят дренажи, а години по-късно, когато е на 25 дори й се налага да излиза с кислородната машина, която поддържа дишането й.
„Казах си, че това е едно предизвикателство, което трябва да мина. В никакъв случай не се затворих в себе си. Не знам как успях да го направя, явно ми е такъв характерът“ - споделя Ирен.
Лечението й започва в Милано, където получава най-добрите грижи. 7 години по-късно заминава за Виена, където трансплантацията на бял дроб се извършва и Ирен започва своя втори живот.
Доброто физическо състояние е ключово за човек, на когото му предстои трансплантация. Затова и Ирен в нито един момент не се отказва от спорта и активното движение.
„Много голям страх имах да не мога да се кача отново на ски, защото дробовете ми започваха да отказват“ - признава тя.
Отдадена на любимия си спорт ските, тя не пропуска нито един зимен сезон, в който да се качи в планината. Няколко месеца преди важната операция, тя е по пистите.
„От тук нататък аз трябва да живея живота. Моя живот, но за другите хора, защото на мен някой друг ми е дал този шанс“ - разказва Ирен за мислите си, когато се събужда след операцията.
„Женската сила е точно да сме дисциплинирани. Женската сила идва от майката и не трябва да забравяме силната връзка с родовата ни линия – баба, прабаба. Женската сила при мен идва от това да се чувствам силна, да знам, че мога да се справя с всяка една ситуация, но да знам, че мога да оставя на мъжа до мен да се грижи за мен, да мога да се чувствам слаба“ - смята тя.
Ирен е много вярващ човек, но не определя себе си за религиозна. Вярва в Бог, в силата, но най-вече, че този шанс, който й е даден ненапразно.
„Вярвам, че когато даваш, рано или късно, без да очакваш, и на теб ти се връща“ - казва тя.
„Не е срамно да споделиш, когато имаш проблем. Не трябва да се притесняваш, защото в днешно време искаме много да сме силните жени. Не трябва да се притесняваш, че понякога можеш да си слаба, да си болна, нетрудоспособна“ - открита е Ирен.
Ирен е приела за своя мисия да дава гласност по темата за трансплантации. Тя се подготвя за следващите Световни летни игри за трансплантирани през лятото на 2025 в Дрезден, Германия.
„Мечтая си за голямо семейство, за спокойствие и дълги години този орган да служи на тялото ми, да мога да се движа и да спортувам“ - пожелава си тя.
Вижте целия разговор във видеото в началото.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK