Десетки жени са се кандидатирали за най-важния и представителен пост в Щатите – президентския. Нито една от тях не е успяла да стане президент на страната, но много от тях са писали история, като пионери в изборния процес, проправяйки път на следващите кандидати от нежния пол. Преди Хилари Клинтън да се превърне в първата жена, номинирана от една от двете основни партии в страната през 2016 г., а Камала Харис да стане първата чернокожа жена, номинирана за президент от голяма партия през 2024 г., имаше и други жени, които оставят името си в американската история. Ето кои са те:

През 1872 г. Виктория Уудхул се превръща в първата жена, кандидатирала се за президент на САЩ. Това се случва почти 50 години преди жените в страната да имат право да гласуват.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Getty Images

Тя е американска реформаторка и отявлен защитник на правата на жените. Поради радикалните за времето си идеи, тя е силно критикувана от обществото.

Белва Локууд е първата жена адвокат в света. Тя успяла да вдъхнови много жени да я последват и се кандидатирала за президент на Щатите. Годината е 1884, но тъй като жените нямали право да гласуват, а мъжете не биха се съгласили жена да ги управлява, тя загубила.

Снимка: Getty Images

Тя обаче внесла петиция за правото на нежния пол да гласува. Поправката била приета през 1920 г., 3 г. след смъртта на Локууд.

Маргарет Чейс Смит се кандидатира за президент от Републиканската партия на изборите през 1964 г. Тя е първата жена, която е номинирана за президентския пост от голяма партия.

Снимка: Getty Images



Смит е и най-дълго служилата жена сенатор в историята - постижение, което не е надминато до 4 януари 2011 г. Умира през 1995 г.

През 1972 г. две жени променят американската история завинаги.

Снимка: Getty Images


Шърли Чишолм се превръща в първата афроамериканка, кандидат за президент на САЩ, а Патси Минк е първата жена от азиатско-американски произход, избрана в Конгреса на страната. И двете се борят за повече права за жените, но губят изборите.


Елън Маккормак се кандидатира за президент цели 2 пъти – през 1976 и 1980 г. като кандидат от Демократическата партия, който се обявява срещу абортите. Тя става първата жена, която получава федерални средства за финансиране на кампанията. През 1984 г. Соня Джонсън също получава държавни средства за кампанията си, като успя да спечели повече от 70 хиляди гласа на изборите.

През 1988 г. демократката Патриша Шрьодер влезе в заглавията на вестниците, заявявайки, че ще се кандидатира за президентския пост, но в последствие се отказа преди предварителните избори, тъй като не успява да събере необходимите средства.

Снимка: Getty Images


Следват имена като Елизабет Доул, която се кандидатира за президент през 2000 г., но се оттегля от надпреварата, Карол Браун (2004 г.), Синтия Маккини (2008 г.), Мишел Бакман (2012 г.) и др.

Хилари Клинтън е първата жена кандидат за президент, излъчена от една от двете основни партии в Америка. След предварителните избори е избрана за кандидат-президент на Демократическата партия на 26 юли 2016 г.


Снимка: Getty Images


Тя е 67-ият държавен секретар на САЩ в първата администрация на президента Барак Обама, бивш сенатор от щата Ню Йорк в Сената на САЩ и съпруга на 42-рия президент на САЩ Бил Клинтън. Първа дама на САЩ в периода 1993 – 2001 година.

Камала Харис е американски юрист и политик от Демократическата партия, 49-и по ред и настоящ вицепрезидент на Съединените американски щати, а преди това сенатор от Калифорния. Тя е първата жена, както и първият цветнокож политик и първият политик от азиатски произход, избран за вицепрезидент на САЩ.

Снимка: Getty Images


Тя обяви кандидатурата си за президент на 21 юли, след като Джо Байдън прекрати кампанията си. Така Харис стана втората жена, първата чернокожа жена и първият човек с азиатски корени, номиниран за президент от голяма партия, когато спечели необходимия брой гласове от делегатите на Националния конгрес на Демократическата партия.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK