Интервюто за работа е диалог между две заинтересувани страни, като в него всеки цели да опознае другия и да прецени дали има нужда от него. В този смисъл, интервюто за работа е двустранен процес. Там се представяте не само вие като търсещ работа, но и научавате повече за мястото, на което евентуално ще работите в бъдеще. При добре проведеното интервю двете страни са равноправни.

Отговорите ви трябва да са ясни и балансирани. Правилните отговори не са задължително конкретни. По-важно е да кажете това, което наистина мислите, без да лъжете, а работодателят да чуе това, което наистина му се исак да чуе.

Разкажете нещо за себе си

На пръв поглед лесен въпрос, нещо като начало на приятелско бъбрене, но всъщност той съдържа цялата сериозност, с която може да протече едно интервю за работа. Този въпрос е важен, защото:
- открива интервюто и интервюиращият слуша с цялото си внимание
- имате възможност да се отличите от всички останали кандидати, независимо че може да имате еднакъв опит и умения с тях.


Какво заплащане очаквате?

Доста опасен въпрос, за който частично може да се подготвите предварително като проучите какво е заплащането, което обичайно получават хора на позицията, за която кандидатствате. Не отговаряйте с конкретна сума. Никой не иска това от вас. Маркирайте граници, като по-важно е да споменете минималната. Не подценявайте знанията и не надценявайте възможностите и политиката на компанията. Вариантът „от – до” ще покаже на събеседника ви, че сте склонни да коменитирате офертата. Бъдете ясни и категорични. Това е обикновен въпрос, не бива да се чувствате неудобно да отговорите. С бъдещия си работодател вие сключвате сделка – продавате му уменията си, а за тях той трябва да си плати. Оценете се добре!
Примерен отговор – Приемливият за мен минимум е 2000 лв.

Познавате ли продуктите на компанията?

Оказва се, че често хората кандидатсват за позиция в дадена компания, без да са запознати с това, с което тя се занимава. Разгледайте добре порфолиото на фирмата, в която искате да работите. Информирайте се и за другите проекти, не само за този, към който конкретно сте се насочили. Всяко допълнително знание ще бъде във ваш плюс. Друг въпрос от този вид е –„ Как е името на нашия главен изпълнителен директор?” Изобщо не сте задължени да знаете това, но ще избегнете неловкото мълчание след отговор „Не знам”. Ако не знаете името на изпълнителния директор, а на финансовия – кажете него.


Какво бихте подобрили/направили на позицията, за която кандидатствате?

Освен този по-общ въпрос, някои работодатели питат и какво точно бихте променили в рамките на 3 месеца (например). Въпросът е стратегически и цели интервюиращият да се запознае с начина, по който мислите, и доколко реално преценявате къде точно се намирате.

Защо искате да напуснете сегашната си компания?

С този въпрос работодателите целят да разберат дали сте проблематична личност, която често сменя работата си, или целите трупане на опит и познания.
Примерен отговор: Добре е човек да сменя работата или позицията си на всеки 5 години. Така развива и допълва уменията си. В момента съм точно в такъв период. Опитвам се да извлека най-доброто от него.

Какво сте правили в годините без работа? >>>

Какво сте правили в годините без работа?

Ако в CV-то си сте описали само работата си с опит, свързан с тази, за която кандидатсвате към момента, несъмнено ще ви се получат „бели петна”. Това е прекрасна възможност да обясните на работодателя си какви са допълнителните ви умения. Някои хора имат периоди в живота, в които просто не са работели – почивка, липса на оферти и т.д; други нарочно пропускат да попълнят всичко плътно, за да имат възможност устно да разкажат на работодателя си с какво са специални и различни.

 
Смятате ли да раждате/да се омъжвате? Имате ли деца?

Това са въпроси от личния живот на кандидатите. По правило работодателят няма право да пита за тази информация, тъй като тя не касае човека като професионалист. Всъщност, често се случва този въпрос да бъде зададен на интервю. Целта е работодателят да разбере  дали на кандидата ще му се налага да отсъства по-често от общоприетото.
Примерен отговор (ако имате деца): Майчинството може да те научи да си толкова комбинативе и търпелив, колкото и най-добрият курс за личностно развитие не може.

Кандидатствали ли сте на работа на друго място? 

Бъдете умерено честни. Ако сте изпратили CV-то си на още 20 места, не споделяйте за всички тях. Така бихте изглеждали отчаяни в търсенето си, като човек, който не подбира местата, на които работи, а се хваща за всяка възможност като удавник за сламка. Въпреки това споменете, че имате и други предложения, за да знаят, че е възможно конкуренцията да им отнеме ценен кадър и да ви предложат оферта, с която да ви задържат.
Примерен отговор: Имам атрактивен брой предложения, които все още обмислям.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement