Астронавтката на НАСА Кристина Кох, която прекара близо 11 месеца в орбита на най-дългия космически полет, направен от жена, кацна обратно на Земята, в Казахстан в четвъртък, в 15.12 ч. (0912 GMT). На капсулата „Союз“ бяха още командирът на станцията Лука Пармитано от Европейската космическа агенция и Александър Скворцов от руската космическа агенция „Роскосмос“. 

Кох прекара 328 дни в Космоса. Мисията предостави на изследователите възможност да наблюдават ефектите на продължителния космически полет върху жена. Проучването е важно, тъй като НАСА планира мисия до Луната по програма "Артемида". Мъжете в екипа са прекарали 201 дни в Космоса.

На първите снимки след кацането, Кох се усмихна и вдигна палци, докато екипажът й помагаше да се измъкне от капсулата. Руските космически служители заявиха, че всички са в добра форма.

Коух е израснала в Джаксънвил, Северна Каролина, а към момента живее край Мексиканския залив в Галвестън, Тексас, със съпруга си Боб. Участието в тази космическа мисия беше връхната точка на нейната мисия. За първи път в историята на космическите изследвания две жени - Крисина Кох и Джесика Миър, работиха заедно в открития Космос, през октомври миналата година. Те извършиха рутинна операция за смяна на соларните батерии на Международната космическа станция, като работиха на височина 400 километра над Земята в продължение на 5 часа. 

След медицински прегледи на екипажа и престой в Казахстан, Кох и Пармитано се качват на самолет на НАСА за Кьолн, Германия, където Пармитано ще бъде посрещнат от европейските космически служители. След това Кох  се прибира в Хюстън. Скворцов остава в Центъра за обучение на космонавти на Star City извън Москва.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement