Ния Кирякова е проектен ръководител в Time Heroes - платформа за доброволчество и правене на добро. В организацията е от година, като в началото работи почасово, но по-късно я канят в екипа, за да се занимава с младежкото доброволчество. На платформата Time Heroes се споделят различни каузи, в които всеки може да се включи, и да помогне на друг с време, умения и грижи. Срещаме се с Ния, за да ни разкаже няколко сърдечни и топли истории на доброволци от България, които притежават тази супер сила.  

Каузата, която си приела най-много присърце

В моя опит каузите са свързани най-вече с ученици и клубовете, които те организират. Има повече от 16 ученически и студентски клуба в цялата страна, на които ние сме помогнали с някакъв вид подкрепа. Един от тях е в професионалната гимназия в Златица. Там един дванадесетокласник организира клуб "Подкрепа". В него учениците споделят всякакви свои проблеми – свързани с възрастта, сложните любовни отношения, социални... Той самият има не лека история, която обаче не разказва. Основава клуба, защото негов съученик има проблеми, в училищен и в чисто житейски смисъл. На срещите им не присъстват възрастни, просто са си те. Ние им помогнахме, освен да се събират в този клуб, да бъдат и доброволци. Месеци наред те тръгваха от Пирдоп и ходеха в София, в социалната кухня в жк Дружба. В 8 часа те вече бяха на линия там, което означава, че може би са ставали в 5. Готвят, белят, чистят, раздават храна на бедни и бездомни и си тръгват. Правиха го месеци наред. Някои деца все още продължават да ходят и да помагат там. Освен в тази кухня ходят и в дом за деца в Златица, където им помагат по английски език.

Каузата, която е получила най-голям отзвук

Това е каузата, наречена Подари ми история. За какво става дума - всеки може да си избере литературно произведение, да се запише как го чете и да го изпрати на доброволците от каузата. Те обработват записа и го слагат в база данни. Тези записи се слушат от незрящите хора в България. Достъпът до такъв аудио формат за тях е доста лесен вариант. Алтернативата са книги с брайлово писмо, които освен дебели, са и доста скъпи. Оказа се, че качествените аудио книги в България са много малко. Подари ми история е кауза, която се движи изцяло от доброволци – незрящи и зрящи. Голяма част от направените записи вече са слушани. Инициативата е чудесна и от нея има нужда. Участието в нея е лесно, защото крачката, която трябва да направиш, за да се включиш, не е голяма. Може би това са причините, поради които тя получи наистина голям отзвук и в нея се включиха много хора.

Каузата на обикновения човек

Скоро бяхме във Видин с цел обучение на организации за работа с доброволци. На срещата дойде една дама, която е приемен родител и търсеше начини да комуникира с другите приемни родители от града, за да ги насърчи в тази им дейност и да бъде тя по-видима за останалите. Тя организира участия на приемни родители в местни културни събития, с цел да се пробори стигмата. А стигма се бори именно като се говори за нея. Това е пример за един човек, който вижда проблем, вижда начин той самият да бъде полезен, иска да промени нещо и действа по въпроса.

Има ли доброволци сред младите?

В момента преминаваме от това да знаем какво е доброволчество към това да имаме вече примери за такова. Посетихме много университети за срещи със студенти и раздаване на информационни материали. Много от тях асоциират доброволчеството с кръводаряване или помощ при бедствия и аварии. Нормално е това да е така, защото за него не се говори много вкъщи или в училище. А доброволчеството е много неща. Затова ние не казваме на хората ето ви кауза, включете се, а показваме колко много възможности има, сред които всеки може да намери своята и да се включи. Сред младите са особено популярни каузите с рециклиране, работа с по-малки деца и в помощ за животни. Каузите, свързани с по-тежки теми или по-стигматизирани, по-трудно си намират доброволци. Такива са например, включващите работа с хора, излежали присъди.

Ако трябва да направиш твоя лична кауза и да я качиш на сайта на Time Heroes, каква би била тя?

Интересувам се много от клинична работа с деца. Известно време бях доброволец в център за настаняване от семеен тип. Вероятно моята кауза ще е такава – за разчупване на стигмата към хората с психични страдания. Защото много хора мислят, че те са безполезни, че не могат да учат и т.н, а това не е вярно.

Доброволчеството е ценност

Инициативата Доброволчеството е ценност е насочена към доброволците, които искаме да насърчим да са такива, защото този опит ще им помогне, като разширява мирогледа, борят се стереотипи, дава преимущество за кариерата, развива умения, знания, работа в екип, управление на времето, комуникация. Такива предмети не се преподават в училище. В тази кампания ние каним големи работодатели, които да кажат и покажат, че има смисъл служителите да са доброволци, защото, освен всичко друго, това ти създава и добра работна характеристика. В днешно време да си успешен не означава само да имаш семейство и професия. Когато правиш и нещо за обществото, това е черешката на тортата, кара те да се чувстваш по друг начин, да виждаш много неща отвъд новините вечер и работата през деня. В дефиницията за съвременен успех определено има място за доброволчество.