Даниел Цачев е българин, който от 5 години живее в китайския град Chengdu, провинция Sichuan. Това е град с около 15 милиона жители. Даниел е коафьор. Работата в салона в момента се извършва след щателна дезинфекция на пространството и уредите, а преди да бъде допуснат, на всеки клиент първо се мери температурата. Всички задължително носят маски.

„Бях затворил за 1 месец салона тук и съм доста назад, но не се концентрирам върху парите. Имам малко дете и съпруга. Те са важни.“

  • Поразително! Олимпийска състезателка "плува" на кухненския плот в условия на карантина (ВИДЕО)
  • Коя книга ви е отвела най-далеч? Споделяйте книжни пътешествия в #ПътувамБезПаспорт
  • Нови заповеди: сваляме маските и тръгваме към планините. Разрешено е
  • Бебето Колинс, което се роди с помощта на пожарникари
  • Отварят ли училищата? Как са решили проблема в Нидерландия и на остров Нантъкет
  • Странните неща, които детето ми направи по време на изолация
  • #ОстанетеСиВкъщи и гледайте сериали - 10 сериала, които може да гледате повече от веднъж
  • Батман мете улиците, Железният човек дезинфекцира, а Дарт Вейдър разнася хранителни продукти (ВИДЕО)
  • Теа Минкова: Не знам какво сме правили с Наум преди Амая
  • "Живей живота с щастие и страст" - мъж, починал от коронавирус, остави трогателно писмо на семейството си

В профила си във Facebook Даниел често прави живи включвания, в които споделя как се случват нещата в китайския град по време на коронавируса, какви са взетите мерки, както и съвети от него и лекари за поведение по време на пандемия. В последното си видео Даниел показа как по улиците хората се движат на разстояние няколко метра един от друг и всички носят маски. Двама човека са заедно само ако са родител и дете. Няма никакви групи и струпвания.

Не пускаха никого от Ухан да ходи в друг град - спираха хората и дори ги замеряха с камъни.

14 дни е икубационният период на коронавируса. Ако в България се затвори всичко за 2 седмици, няма да стане като в Китай или в Иран. При първите случаи в Иран, го мислеха за обикновен грип, а самите китайци обявиха за олд скуул.

Вземете положението на сериозно – стойте си вкъщи, гледайте филми, прекарайте време със семесйтвото си. Постоянно гледам видеоклипове и от хора, заразени с коронавирус. Някои от тях, ядосани, плюят по дръжките на вратите или копчетата на асансьорите. Но тук, в Китай, на всеки ъгъл има камери. Правителството те следи и нищо не може да те скрие. Моят съвет е в асансьора да ползвате салфетка за натискане. Има изроди, на които не им пука!

Първият месец бизнесът беше затворил, фабриките още не работят. Затова и няма маски – Китай е един от най-големите износители. Разбрах, че в България няма маски. Ако нямате, сложете салфетки в една маска отвън и отвътре и след 4 часа изхвърлете салфетките. Така една маска може да се ползва по-дълго.

МИЙТЕ РЪЦЕТЕ. ПИЙТЕ ИМУНОСТИМУЛАНТИ. СТОЙТЕ СИ ВКЪЩИ. 

Лекарите тук казват, че ако някой кашля на 40 метра, всички хора могат да се заразят. Вирусът живее 2-3 минути във въздуха. Като казвам, че положението е сериозно, не значи, че е нужна паника. Просто трябва да се стегнем. Изолирайте се и си стойте вкъщи. Важи специално за възрастните хора. Защото 90% от случайте са на хора над 55 г.

В Китай са създали платформа, в която се вижда колко са заразените, излекуваните и починалите и на колко метра от теб има заразени. Когато идеш в болница, регистрират къде живееш, за да мжое, ако си болен, да се отбележи района и хората да са предупредени. Имаше случай с болни на 800 метра от нас. Дойдоха полицаи и лекари и ни издадоха зелени карти. В тях пише името и адреса ни. Носим ги, заедно с паспорта, за да ни пускат да излизаме и влизаме.

Ситуацията в Китай се нормализира в момента. Хората са по улиците, кипи строителство. В супермаркетите ни мерят температурата, преди да влезем. Единственото, което правим сега, е да слагаме маски, но няма паника."

Съпругата на Даниел - Dora Guo Tsacheva, е от град Yongchuan. По време на китайската нова година планували пътуване до този град, където, традиционно, посещават майка й. Тази година го отложили, заради коронавируса. Майката на Дора била разочарована от това решение, защото, както още много други хора по това време, не приемала заплахата сериозно. Въпреки това семейството решава да не спази семейната традиция и си остават вкъщи.

Dora Guo излиза навън за първи път след повече от 25 дни доброволна изолация.

В началото на карантината извела 2-годишната им дъщеричка Максин им за кратко, след което то вдигнало висока температура. Dora Guo отчита, че това не е само грешка към самото дете, но и към тях като родители и останалите хора. Причината - следват 5 дни, в които те излизат, за да посещават болници, при което са изложени на контакти в рискова среда. В провинцията, в която двамата живеят, заболелите са 540. Само на 600 метра от дома им е бил най-близко диагностицираният живеещ. Двамата често записват видеа на английски, за да могат да ги разпространяват и да са достъпни в различни социални мрежи. Според Dora Guo има информация, че първите заразени са били в Китай, но е привнесен.

 

 

Нейният призив е хората да не бъдат агресивни към азиатците заради случилото се. Държавата и лекарите са дали много за овладяване на епидемията, а момента китайски лекари пътуват в чужбина, за да оказват помощ с опита, който имат.