Киреево е живописно малко село в Северозападна България, сгушено в полите на Западна Стара планина, близо до границата със Сърбия, което днес пази ревностно традициите за Лазаровден и лазарките. Всяка година на празника в селото момите се пременяват в пъстрите си носии. Всяка мома взема със себе си кошница, украсена с цветя и отива на мегдана на селото.

Тази традиция е жива и в наши дни, благодарение на самодейците от клуб по краезнание „Жива старина“ към народно читалище “Светлина 1922г.“ в селото, за която ни разказва Светлана Недкова, секретар и краевед на местното читалище.

В Киреево Рая, Симона, Даяна и Ния, както и младият юнак Любомир, се включват в ритуалите на Лазаровден

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Личен архив: НЧ „Светлина 1922г.“ Киреево


По пътя към мегдана берат върбови клонки и нацъфтели живи цветя, които всяка година са различни, защото и времето е различно. Върбовите клонки се берат за храма и за венците на момите. Като стигнат на мегдана на селото, момите начеват да плетат лазарските си венци. Обикновено в миналото лазарки са били само момичета, които вече са готови да се момеят, това означава, че вече са на възраст, в която преминават към следващия етап от живота си - от детството към моминството.

В наши дни лазарки ходят и много малки момиченца, като изначалния смисъл на обреда малко се е променил, но символиката и значението си остават.

Снимка: Личен архив: НЧ „Светлина 1922г.“ Киреево

Докато момите плетат лазарските си венци, те наричат „Както се вие тази върба, така да се вият и момците около мене! Както цъфтят и се китят тези китки, тъй да съм хубава и гиздава и аз!“

Вярвало се, че мома, която е лазарувала, змей не може да я залюби.

След изплитането на венците на мегдана момите играят Лазарско хоро. След хорото лазарките носят набраните върбови клонки и ги оставят в храма на селото, за да пренощуват там и да бъдат осветени за другия ден, когато се празнува Цветница или Връбница.  След посещението на храма лазарките дружно тръгват да обикалят по къщите на селото.

Снимка: Личен архив: НЧ „Светлина 1922г.“ Киреево

Голяма благословия е лазарка да ти влезе в дома и да ти попее!

Ето защо всички стопани ги чакат с нетърпение! Когато лазарките влязат в дворовете на стопаните, те пеят своите лазарски песни.

На този ден се прави и обредно гадаене със сито. Като изпеят лазарските си песни, стопанката търкулва сито пред тях, като нарича „Голям берекет да е през тази година!“.  Насетне ако ситото се падне нагоре – вещае плодородие, ако ли пък е надолу, не ще да е добре  за берекета през годината.

След лазарските песни и гаданията, стопаните даряват лазарките с яйца, със здравец, дребни парици и сладки лакомства и така докато лазарките обиколят къщите из селото.

Снимка: Личен архив: НЧ „Светлина 1922г.“ Киреево

Накрая лазарките се събират и сладко си похапват от събраните благинки и си поделят по равно получените парички. После се разотиват по домовете си с пълните кошници с яйца.

Разгледайте всички снимки в галерията ни горе>>>

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK