Eдно-единствено е мястото в България, където на Лазаровден на хоро се хващат и мъже. Това е село Козичино, Поморийско, където вярват, че така момите били опазвани от зли змейове. Уникалното селце пази езика и традициите на предците ни недокоснати от времето. А Лазаровден там е красив ритуал. 

Село Козичино е познато още с името Еркеч. То е известно със своето богато наследство от традиции и обичаи, които успешно се съхранява през поколенията. Малцина обаче знаят, че само тук Лазаровден и Цветница се празнуват по малко по-необичаен начин. На лазарското хоро освен момите, се хващат и няколко момци, които имат ключова роля в ритуала, разкрива кметът на селото Иван Атанасов.

КАК ПРАЗНУВАТ ЛАЗАРОДВЕН В КОЗИЧИНО

Лазаруването е много стар обичай, съхранен в Козичино и до днес. Две седмици преди Великден лазарките избират водачка за хорото. Момата, която ще го води, се нарича Буенец. Тя винаги е млада девойка, която досега не е била лазарка, на възраст 13-14 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

 „Традицията повелява, че за да стане лазарка, момичето първо трябва да бъде избрано за Буенец и да поведе хорото“, разказва Каля Хараламбева, секретар на читалището в селото. В Козичино празнуват два пъти – Малко Лазари и Голямо Лазари, като Малкото Лазари се отбелязва в събота на Лазаровден, а Голямото Лазари - в неделя, на Цветница.

Снимка: Снимки: Иван Атанaсов / личен архив

МАЛКО ЛАЗАРИ

На Лазаровден момите се събират на площада пред читалището. Вечерта отиват в дома на тяхната водачка Буенец и оттам започват обиколката – навестяват близки и роднини на Буенец, пеят песни, а след това се отправят към мегдана под съпровода на гайда, характерна за Козичино.

ГОЛЯМО ЛАЗАРИ

Според козиченските традиции то се празнува на Цветница. “Ако има сгодена лазарка, се изпълнява специален ритуал – свекървата я дарява. Хваща се на хорото, а сгодената девойка го повежда пред Бояница и отиват до къщата на нейния любим. Щом стигнат дома му, свекървата я дарява на тяхното семейство”, разказва Каля Хараламбева.

РИТУАЛ ЗА ГАДАЕНЕ

Лазарките пеят песни, танцуват, играят лазарско хоро и под звуците на гайдата и мелодията на народната музика те вземат върбови клонки от църквата и тръгват към местността Долник, където хвърлят клонките в реката. По тях гадаят коя от тях ще се омъжи първа. Според поверието, колкото по-далеч във водата стигне върбовата клонка, толкова по-далеч от селото ще се задоми момата.

ЕДИНСТВЕНО В КОЗИЧИНО МЪЖЕ СЕ ХВАЩАТ НА ЛАЗАРСКОТО ХОРО

Девойките играят на песента “Припаднала е темна мъгла”, а след това Буенец повежда хорото обратно и лазарките тръгват, за да поканят кумовете. Те ще изведат хорото до центъра на селото, на площада.

“Хорото никога не се сключва, а се води под формата на подкова”, разказва кметът Иван Атанасов. Докато кумовете са на хорото, редом с лазарките, те ги закачат, шегуват се с тях, като това е начин да проверят коя от девойките е готова да се омъжи и коя все още не е. Отговорността на мъжете там обаче е много голяма, защото те задължително трябва да се погрижат лазарките да са в безопасност през цялото време, когато играят на хорото и да не позволяват някоя от тях да се нарани, разкрива ръководителката на местното читалище.

ЗАЩО МЪЖЕ СЕ ВКЛЮЧВАТ В ХОРОТО?

Легендата за Екреч и Лазаровден разказва, че в далечното минало местността Долник е била обгърната от дива гора, чиито господари били змейовете. Всяка година на Лазаровден една мома изчезвала и за да се скрият от злите змейове и да изиграят хорото на празника, лазарките ходели на полянка, която била обградена от гора и се превърнала в тяхно скривалище. Според преданията мъжете се включвали в лазарското хоро, за да пазят момите.

ВЕЛИКДЕН В СЕЛО КОЗИЧИНО - ДА ЗАРОВИМ ЯЙЦЕТО В ГРАДИНАТА

Жителите на Козичино боядисват яйцата си както в четвъртък, така и в събота. Първото яйце – задължително червено, се поставя на иконата на св. Богородица. Второто яйце обаче се заравя в градината, като следващата година то трябва да бъде намерено и изровено, защото по него се гадае каква ще бъде годината. Занася се старото червено яйце от предишната година и се изравя заровеното. Ако яйцето е кухо, годината няма да бъде ползотворна. Ако е пълно, плодородието ще радва козиченци през цялата година. 

Духът на селото завладява малки и големи, създава уют в ежедневието и сплотява стотината останали жители, казва кметът

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK