Лазаровден поставя началото на празниците свързани с Възкресението на Исус Христос. Посветен е на Свети Лазар, един от защитниците на християнската вяра, възкресен на четвъртия ден след смъртта си от самия Христос в знак на благодарност.

Лазаровден - ден за любов и момеене

Но празникът далеч не се ограничава единствено с християнското възкресение, преплитайки се с народните традиции и поверия от стари езически времена. Той е символ и на пробуждащата се и вечно възкръсваща природата, на обновлението и любовта. 

И макар много от старите български обичаи, свързани с Лазаровден, да не се отбелязват днес, някога той е бил сред почитаните народни празници. А с особено вълнение и трепет е чакан от девойките - главни действащи лица в обредите на този ден, които са с подчертано любовно-женитбен характер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Вярвало се е, че веднъж лазарувала, девойката вече може да се "момее" и да бъде жена. Съответно момиче, което не лазарува, няма да се задоми, а и има опасност да бъде открадната от змей горянин.

Затова празникът е своеобразен преломен момент в живота на всяка девойка, тъй като след него тя има официалното позволение на обществото да има любим и да се омъжи. Или иначе казано - да навлезе в живота и да бъде част от света на възрастните. Вече ѝ е разрешено да сресва косите си подобно на жените, да носи косичник или косатник - аксесоар за глава, декориран с пендари и шевици, както и да облича везана риза. Да се закичва с пръстени, гердани и гривни и, разбира се, с китка - която ще подари на избраника на сърцето си.

Снимка: iStock

Подготовката за Лазаровден започва поне месец по-рано, обичайно в средата на Великия пост. Главната действащо лице е най-опитната възрастна жена, която е посветена в ритуалите на лазаруването. Тя обучава и въвежда младите момичета в неговите тайни. Те се учат на специални песни, които се изпълняват единствено на този ден - тъй като се вярва, че ако ги пееш по друго време на годината, никой няма да те поиска за жена. Помощници на възрастната жена са по-големите моми или булки, които вече са били лазарки.

Какво е неизвестна премяна?

Девойките подготвят старателно и дрехите, които ще носят - шият и извезват носии. Често се обличат и в така наречената невестина премяна, обичайно взета назаем от наскоро омъжила се жена. Тя обаче трябва да бъде върната още същия ден, веднага след приключване на ритуала. В някои краища на България (като Кюстендилско) девойките държат в ръка кърпа, с която невестата се "кланя" на сватбата - т.нар. "кланячка". А в шопския край главите им са украсени с китка от копринена трева и красиво пауново перо.

В самия ден лазарките допълват визията си с красиви накити от цветя, венци и монети и пременени по този начин започват да обикалят селото, пеейки и танцувайки пред вратите на домовете. Защото Лазаровден е празник както на женската хорова песен, така и на танца.

Посрещани са във всяка къща с много радост, защото се вярва, че дом, посетен от лазарки, ще е щастлив и благословен, както се пожелава в песните. Задължително на момичетата се даряват яйца и пари.

Именно Лазаровден е и денят, в който момците от селото отиват в дома на своята избраница, за да поискат ръката ѝ от нейните родители.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK