Плетенето на венец е много красива и стара българска традиция, свързана с празнуването на Лазаровден – един от най-женските и пролетни празници в народния календар.

Какво представлява традицията

 На Лазаровден момичетата, наричани лазарки, обличат народни носии, окичват косите си с цветя и тръгват да обикалят къщите. Плетенето на венци е важна част от подготовката за този обичай.

Как се прави венецът

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

  • За основа на венеца се използват най-често върбови клонки, защото лесно се плетат, без да се чупят. Те са символ на сила, дълголетие, пречистване и нов живот. Венецът на Лазаровден може да се изплете и от други клонки, които са гъвкави и трудно се чупят, като леска, трепетлика, дрен, както и от млади дръвчета като ябълка, слива или череша.

  • След като се направи основата от клонки, се слагат и свежи пролетни цветя като иглика, зюмбюл, нарцис, теменужка и маргаритка.

 

Плетенето на венците става сутринта на Лазаровден, обикновено в двора на дома или в полето. Момичетата пеят песни, смеят се и закичват венците в косите си.

Снимка: iStock


Какво символизира венецът

 

Венецът, изплетен от свежи пролетни цветя и зелени клонки, символизира пробуждането на природата и новия живот след зимата, а също е и послание за изобилие и плодородие.

 За лазарките той е знак на тяхната младост и чистота. Плетенето и носенето на венец по време на Лазаровден символизира преминаване от детството към моминството. Според старите вярвания момиче, което е било лазарка, вече може да се омъжва.

 

Какво се прави с венеца след празника

 

На някои места в България момичетата пускат своите венци по вода (река или в кладенец). Смята се, че ако венецът плава добре или се задържи над водата, момичето ще се омъжи скоро. Ако потъне бързо – годежът ще се забави.

В много части на България венците често се пазят след празника за здраве – сушат се и се закачат над вратите или в близост до иконите. Вярвало се, че венецът пази от болести, лоша реколта, зли духове и бури. Ако някой в семейството се разболеел през годината, част от лазарския венец се слагала под възглавницата му или над леглото – за да прогонва болестите.

Снимка: iStock

Според друго поверие за празника, мома давала тайно венец от лазаруването на момче, което харесва. Вярвало се, че венецът ще "върже" сърцето му и ще го привлече към нея.

Вярвало се и е, че ако скъсаш венеца нарочно или неволно, ще си развалиш късмета за годината. Венецът трябва да се пази цял и да изсъхне естествено.

 Първият венец, изплетен от момичето, когато за първи път лазарува, бил смятан за най-могъщ. Той трябвало да се пази най-грижливо, защото носел особена благословия.

 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK