Черга вместо пуф, тъкана торбичка вместо дамска чанта,  вилици и лъжици, които са дървени - тези неща връщат времето назад за една автентична атмосфера на фестивала на народната носия в Жеравна. 

Снимка: Istock.com

20 000 посетители от България и чужбина се стичат в местността Добромерица тази година с една-едничка цел - да се докоснат до най-автентичното и най-бъргарското в бита и музиката. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вижте повече във видеото. 

НОСИИ

Хиляди старинни облекла могат да се видят на това събитие - автентични носии, оръжия със сребърен обков (ятагани, кремаклийки), а има и носии, които хората сами си шият от модели на баби и дядовци.

 

Русалийските носии от Петричко се носят през т. нар. 12 поганни дни. Слагат ги русалииите, а целта им е да лекуват. Отделните елементи на носията се слагат в точно определен ред.

 

Каракачанската носия пък може да тежи до 30 кг. Бабите ги шият за внучките си и всеки елемент е различен. 

Родопските носии са различни за сватба, мома, задомена жена и работа. Всяка една има своите особености, тежи над 10 кг и се състои от над 12 елемента. За разлика от носията за булка, момата има право да носи и престилка. Престилката е ръчно извезана и в нея са закодирани отличителни знаци на всеки един род. Колкото повече извезани редове има една престилка, толкова по-богат е родът.

Най-красивите и богато украсени български народни носии са тези, които се обличат за големи тържества. Обикновено това са сватбите.

Когато се прави сватба и всички са в носии, при срещата на двата рода роднините на булката казват „Ние водим слънце“, а роднините на младоженеца отвръщат „Ние водим месечина“.

Вижте повече във видеото.