Всеки знае история за това как някой известен интелектуалец е имал дневна програма, която е спазвал неотлъчно или пък е имал някакъв особен начин да се концентрира и вдъхновява. При всички е различно, но ето кои са основните правила за креативност.

Ранното ставане

Марсел Пруст понякога се е будил в между 3 и 5 часа сутринта, пушил е опиум, за да успокои астмата си, и след това е подхващал кафето и кроасана си. Много известни хора са били любители на ранното ставане като Моцарт, например. За някои ставането рано е изискване, за да могат да съчетаят изкуството с работата, семейството, децата.

7 неща, за които (може би) не знаете, че са създадени от жени

Според други, сутрешната сънливост може да е продуктивна, защото помага на твореца да се изрази по различен начин. Дори в един етап от кариерата си, писателят Никълсън Бейкър е ставал в 4-30 сутринта, за да провери ефектите от това и е останал доволен.

9 начина да владеем собственото си съзнание

Има данни, които сочат, че “сутрешните хора” са по-щастливи, но пък “нощните” са по-интелигентни. Номерът е да ставате сутрин по едно и също време, но да си лягате, когато се почувствате наистина изморени.

Не оставяйте дневната си работа

Известнитя писател Т.С Елиът е работил в банка, за да се издържа. Франц Кафка, който е работил в застрахователна компания, твърди, че е писал между 22:30 и малките часове на следващия ден. Уилям Фокнър е писал в следобедите преди нощната си смяна в електроцентрала.

Талантливите деца, или когато ученикът е готов!

Малкото време, което остава за творене, съсредоточава артиста и го научава на самодисциплина. Освен това, както е известно, изкуството е неблагодарна работа, така че повечето артисти комбинират приятното и задължителното. 

Разходките

Чайковски е вярвал, че трябва да се разхожда поне по два часа на ден, а ако някой път се прибере по-рано, това ще му донесе лош късмет. Ходенето наистина помага за освобождаване на мисълта и обмисляне на нещата.

За мъжете, тия "неделни гении"

То е било включено в ежедневието на личности като Бетовен и Малер. В днешно време ходенето ви отдалечава и от телевизори, компютъри, и телефони, така че да останете сами с мислите си.

Програмата               

Някои от големите артисти в историята са имали различна дневна програма, но са я спазвали с железна дисциплина. Според историята, съседите на Имануел Кант са можели да сверят часовниците си по него, защото той е излизал на разходка точно м 15:30 следобед.

Там откъдето нахълтват страхове, влизат и болести

Един от бащите на модерната психология Уилям Джеймс твърди, че изградената дневна рутина помага на мозъка да се освободи от мислите за нещата, които прави автоматично по навик, така че да се съсредоточи върху по-креативните неща.  

Забранените субстанции

Почти всички познати и непознати видове стимуланти са били използвани от почти всички артисти и интелектуалци. Математикът Паул Ердьоз е ползвал риталин и бензендрин в своята работа, второто е било предпочитано и от Айн Ранд.

Звездите, които освен известни, са и големи мозъци

Писателят Уилям Бъроуз е бил на морфин, а Чарлз Буковски - на алкохол. Други като Балзак са пиели по 50 чаши кафе на ден, но това не е добър пример, защото той е починал от сърдечна недостатъчнот на 51-годишна възраст.

Работете навсякъде

Едно от най-ограничаващите неща е схващането, че ви трябва перфектна атмосфера за добри резултати. Писателят Съмърсет Моъм е трябвало да се вторачи продължително в бяла стена, за да може да пише, защото всичко останало го е разсейвало твърде много. Джейн Остин в най-продуктивните си години е писала във всекидневната, докато майка й е шиела до нея.

Тичане за свеж ум

Тя е имала и малки листчета хартия под ръка, за да надрасква идеи на тях, когато е имала гости. Агата Кристи пък е имала проблем с това, че журналистите са искали да я снимат на бюрото й. Проблемът бил, че тя не е имала такова - пишела е навяскъде, където е можела да побере пишещата си машина.   

Точният мерник на Вонегът   

При други е точно обратното - журналистът Рон Розенбаум твърди, че работенето на телевизор до него му дава разсейващ фон, което му помага да се фокусира отново и по този начин поддържа способността си за съсредоточаване в готовност.