Жена, прекарала една година на Южния полюс, разказва за своето "уникално преживяване", включващо живот на -77 градуса по Целзий, празнуване на Коледа с 5-километрово сутрешно бягане през всички 24 часови зони и право на двуминутен горещ душ само два пъти седмично.

Мишел Ендо, която е успяла да "пътува безплатно до всичките седем континента", е прекарала последната година, работейки като координатор на стюардите в изследователската станция "Амундсен-Скот" - най-близката база до Южния полюс, където слънцето залязва и изгрява само веднъж годишно, и е станала свидетел на зашеметяващото Южно сияние.

32-годишната жена от Сан Франциско приема мениджърската позиция през ноември миналата година, за да може да посети Южния полюс, без да се налага да отделя хиляди левове за това - едноседмичните пътувания до станцията със самолет от Чили започват от 59 900 долара на човек.

Мишел работи на станцията между 3 ноември 2022 г. и 16 ноември 2023 г. В момента тя си взима няколко седмици почивка в Нова Зеландия, преди да се върне в Съединените щати за Коледа.

Пътешественичката разказва за плюсовете и минусите на живота в една от най-неблагоприятните и негостоприемни точки на Земята, след като стана една от едва 261 жени, които са били на Южния полюс през зимните месеци от май до август, когато там е постоянно нощ.

"Най-студеното време през тази зима беше в края на юни с температури от минус 65 градуса по Целзий“, обяснява ентусиастката от Сан Франциско. „Но може би по-изненадващо е как тялото се адаптира и изведнъж тези ниски градуси ги чувстваш нормално“.

Външната температура на Южния полюс редовно е три пъти по ниска от тази във фризерите в търговските обекти, която е минус 15 градуса.

Екипът, в който работи Мишел, дори замразява храна, като просто я оставя навън.

Мишел разкрива, че не става дума само за ледения студ - на височината от 2885 м надморска височина е било необходимо „поне седмица“, за да се свикне.

Лятото на Южния полюс е от месеците ноември до февруари, когато се наблюдават най-високите средни месечни температури, които са минус 29 градуса, а от май месец полярният регион се потопява в 24-часов мрак за около шест месеца.

Една от луксозните придобивки, които липсват на Мишел, докато е на Южния полюс, е възможността да си вземе дълъг горещ душ. Това е и първото нещо, което прави след завръщането си. 

„На Южния полюс имаме право само на два двуминутни душа седмично“, казва тя.

Но въпреки трудностите, пътешественичката успява да се наслади и на уникалните и невероятни преживявания, които предлага полюсът - включително уникалната коледна традиция.

"На сутринта на Коледа на нашата станция правим забавно бягане, наречено "Състезание около света", обяснява Мишел.

"Това е 5-километрово трасе, което обикаля географския Южен полюс, така че участниците могат да тичат "около света" през всичките 24 часови зони.“

Персоналът на станцията, в която работи 32-годишната Мишел, празнува Коледа през юли. Всички украсяват заедно, организират различни празнични активности и игри, разменят си подаръци, декорират джинджифилови сладки.

Едно от най-големите събития в полярното й приключение несъмнено е Южното сияние, която успява да види.

 

Тя вече е посетила повече от 60 държави и за да не плаща за пътуванията, тя често си намира работа - например като учителка по английски език в Япония и съветник на круизни кораби.

"Антарктида беше последният континент, който исках да посетя, и не исках да плащам, за да отида там. Това наистина е преживяване, което се случва веднъж в живота“,

До момента на Южния полюс са презимували само 1702 души, от които 261 са жени.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement