Един от най-коментираните филми за 2018 г. беше музикалният „Роди се звезда“ с участието на Брадли Купър и Лейди Гага. Филмът привлече вниманието на зрителите най-вече заради химията, която се усещаше между Купър и Гага. Отношенията им на екрана бяха толкова естествени, че много хора не можаха да повярват, че те не са двойка и в реалния живот. Още повече, че малко след премиерата на филма Брадли Купър и приятелката му Ирина Шейк се разделиха.

Снимка: imdb.com

Информацията за афера между Брадли и Лейди Гага никога не се потвърди, но филмът успя да събере над 400 млн. долара от продажби на билети и остава любим на милиони зрители. Тази вечер „Роди се звезда“ ще бъде излъчен премиерно за българската телевизия от 21 часа по bTV Cinema.

Филмът разказва за популярен музикант в залеза на славата си, който помага на млада певица да се издигне в кариерата си.

Снимка: imdb.com

Любопитно е, че историята в „Роди се звезда“ не е нещо невиждано в американското кино. И нямаме предвид, че е банална или нещо подобно. Не, „Роди се звезда“ просто е римейк на римейк, на римейк. Има още три филма със същото заглавие и същата история, като всеки от тях успява да стигне до наградите „Оскар“.

Нека направим едно пътуване назад във времето, за да проследим историята на „Роди се звезда“.

2018 г. – Лейди Гага и Брадли Купър

Снимка: imdb.com

Вече говорихме доста за най-новата версия на „Роди се звезда“ и за ефекта му върху личния живот на Брадли Купър. Споменахме също, че филмът беше много успешен в комерсиално отношение. Но лентата се хареса много и на Американската филмова академия, която раздава наградите „Оскар“.

На церемонията по раздаването на Оскарите през 2019 г. „Роди се звезда“ беше номиниран в цели 8 категории, включително за главна женска и мъжка роля, сценарий и филм на годината. В крайна сметка филмът взе само един „Оскар“, който отиде при „Лейди Гага“ – за песента „Shallow“.

1976 г. – Барбара Стрейзънди Крис Кристофърсън

Снимка: imdb.com

Повече от 40 години преди най-новата версия на „Роди се звезда“ излиза версията на режисьора Франк Пиърсън. Съвсем очаквано в ерата на рокендрола героят на Крис Кристофърсън е залязваща рок легенда. Той се влюбва в по-младата Али, на която помага да стане успешна музикална звезда.

Това е най-малко известната версия на „Роди се звезда“, но това не пречи да е комерсиален успех (събира 80 млн. при 6 млн. бюджет) и да стигне до наградите „Оскар“ през 1977 г.

Филмът е номиниран в четири категории и не успява да вземе награда за саундтрак, звук и операторско майсторство, но Барбара Стрейзънд си тръгва с „Оскар“ за оригиналната песен „Evergreen“.

1954 г. – Джуди Гарланд и Джеймс Менсън

Снимка: imdb.com

Джуди Гарланд е едно от най-известните деца актьори в историята на киното. Тя става легенда още като малка благодарение на ролята си във „Вълшебникът от Оз“. Но като по-възрастна кариерата ѝ започва да запада и тя напуска студиата на MGM.

Следва пауза в кариерата ѝ и когато актрисата приема ролята в „Роди се звезда“, създателите на филма опитват да привлекат зрители, като го обявяват за „голямото завръщане на Джуди Гарланд“.

Макар критиците да имат много високо мнение за филма, зрителите изглежда не са на тяхно място и лентата излиза на загуба.

Надеждите че наградите „Оскар“ ще вдъхнат нов живот на филма и ще привлекат повече хора към киносалоните се оказват напразни. „Роди се звезда“ е номиниран за 6 Оскара, но не успява да вземе нито един.

Една от номинациите е за Джуди Гарланд, която по това време тъкмо е родила. И тъй като очакванията са тя да спечели, организаторите на събитието изпращат телевизионен екип в болницата, за да може актрисата да се включи дистанционно. Може да се каже, че са изпреварили времето си (през 2021 г. повече от половината наградени с „Оскар“ присъстваха виртуално), но се оказва излишно, защото наградата отива при Грейс Кели.

Така „Роди се звезда“ от 1954 г. е единственият от четирите филма, който няма „Оскар“. Самата Джуди Гарланд също никога не получава наградата и има известна ирония, че няколко десетилетия по-късно Рене Зелуегър получи Оскара си именно за ролята си като Джуди Гарланд.

 

Оригиналът, 1937 г. - Джанет Гейнър и Фредерик Марч

Снимка: imdb.com

В зората на цветното кино излиза и първият филм със заглавие „Роди се звезда“. Той за пръв път разказва историята, която ще бъде пресъздавана отново и отново през следващите близо 100 години – за залязващата кариера на един музикант, който успява да превърне любимата си в нова, дори по-ярка звезда.

В главните роли са Джанет Гейнър и Фредерик Марч, които правят дебютът си в цветното кино, а продуцент е легендарният Дейвид О. Селзник.

Критиците обявяват филма за един от най-добрите за годината, а на десетата церемония по раздаването на наградите „Оскар“ филмът се явява претендент в 7 категории, сред които и за „Най-добър филм“, Най-добра режисура“ и главна мъжка и женска роля.

Създателите му си тръгват само с един „Оскар“ – за сценарии. И днес, повече от 80 години по-късно, можем да кажем, че сценарият наистина си е заслужавал наградата, след като холивудските продуценти продължават да го пресъздават толкова често.

Можете да видите най-новата версия на „Роди се звезда“ тази вечер от 21 часа по bTV Cinema.

  • Филмов цитат на деня: "Добрият Уил Хънтинг"
  • Филмов цитат на деня: "Мостовете на Медисън"
  • „Различните Оскари“, епизод 7: И Оскари 2021 отиват при...
  • Салма Хайек и Антъни Хопкинс отпразнуваха втория "Оскар" на актьора с танци (ВИДЕО)
  • Филмов цитат на деня: "Американски прелести"
  • Мария Бакалова и Парис Хилтън хванати за ръка на партито след Оскарите
  • Леонардо ди Каприо вместо Мадс Микелсен: Задава се американско "Още по едно"
  • Скот Рудин е новият Харви Уайнстийн: "Истинско чудовище"
  • Филмов цитат на деня: "Джуно"
  • Брад Пит с нова прическа на „Оскар“-ите – какви са реакциите