По-голяма част от фризьорските салони не предлагат услугите си в момента, а други работят при засилени мерки за хигиена.
- Часовете в салоните са с голям толеранс един от друг.
- В салоните не се допуска повече от един клиент.
- Преди да влезе, му се мери температурата и му се дезинфекцират ръцете.
- Същото правят и служителите.
- Отделя се достатъчно време за дезинфекция и почистване на салона и приборите след като приключи работата с един клиент.
Ако косата ви все пак крещи – "Имам нужда от цвят!", ако белите кичури вече нахално се подават, а корените са израснали, следвайте съветите на Стела Велинова от beauty студио Envy как да се боядисаме в домашни условия.
Техника на боядиване на косата
- Косата се разделя на 4 сектора - от ухо до ухо и от челото до тила.
- Може да се намаже кожата на челото с вазелин или мазен крем преди боядисване, за да се изчисти по-лесно.
- Използвайте широка, плоска четка и ръкавици.
- Боята за коса се нанася първо в корените.
- Ако след 30-35 минути има побеляване, се разнася и по дължините.
- Оставя се така за 5 минути, след което се измива.
- Може леко да масажирате косата с въртеливи движения, така че боята да се разпредели максимално навсякъде.
- Препоръчително е ползването на шампоан за боядисана коса, за да се запечата косъма.
- Маската също е задължителна.
Как да избера оксидант?
Ако избирате професионална боята за коса, обикновено тя се продава отделно от оксиданта. Когато боята е за покритие на бял корен или тон в тон, се използва оксидант 6%. Другите проценти се използват по-рядко. Изключение прави русото, което е малко по-сложно за работа. Масовите бои се продават в комплект с оксданта.
Ако поръчвате онлайн от специализиран електронен магазин, използвайте опцията за съвет. По електронен път консултантите ще ви насочат най-правилно от какво има нужда косата ви. Обикновено на сайта има вградено приложение за чат или се използва Facebook Messenger.
Направихме експеримент като писахме следния проблем:
Kосата ми е тънка и рядка. Iмам вече много бяла коса. Pоследно преди 4 месеца си правих светли кичури, натуралното ми е кестенява. Искам нещо светло, спряла съм се намарка боя *** безамонячна. Какъв оксидант ми е нужен, предвид всичко изброено горе, и какво бихте ми препоръчали като цвят?
Ето и получения отговор:
Здравейте! Благодарим Ви, че се обръщате към нас за съвет. За по-добро покритие на белите коси Ви препоръчваме да използвате комбинация от основен цвят 8/00 и цвят с оттенък 9/36 или основен цвят 7/00 и цвят с оттенък 7/36. Оттенъкът ще е малко по-слаб, но покритието на белите коси ще е по-добро. Подходящ оксидант е 6%. Тъй като изрусените кичури са също трудно покривни и цветът се отмива бързо, можете да направите репигментация преди боядисването. За целта може да използвате боя с основен цвят (на изрусените кичури) 7/00 или 8/00 без оксидант за 20мин. и след това продължите със стандартното боядисване на косата.
Внимание!
Да не се смесват продуктите в метален съд, защото се окислява.
Не бива да се използват и метални щипки.
Времето на престой да не се съкращава или увеличава повече от това, което е написано от производителя.
Грижа за косата в домашни условия
Престоя вкъщи може да използваме, за да засилим грижите за косата. Косата, която се повлиява от сезоните, най-вероятно ще бъде засегната от пролетния косопад. Добре е по дължините да се нанасят различни масла – кокосово или етерични. Чаеното дърво е много добро средство при косопад. Подходящо е и за раздразнена кожа на скалпа. Бременните жени трябва да са внимателни с ползването на бои за коса и етерчини масла.