В своето естествено състояние картофите съдържат много витамин С и калий (повече от този в бананите), но нямат мазнини, натрий и холестерол. Те задоволяват 1/3 от дневните ви нужди от витамин С. Ако картофите са варени, на пюре или печени, те са безвредни и дори много полезни.
Водещ изследовател в проучването на картофите - д-р Никола Веронезе, от италианския Национален съвет за научни изследвания, провежда проучвания сред 4400 души на възраст между 45 и 79 години в продължение на осем години. С неговия екип откриват, че тези, които ядат пържени картофи два до три пъти седмично, са имали два пъти повече шанс за ранна смърт, в сравнение с тези, които не ядат пържени картофи.
"Вярваме, че маслото за готвене, богато на трансмазнини, е важен фактор, причина за смъртността при тези, които ядат повече картофи", каза Вероней пред CNN.
Трансмазнините безспорно са свързани със сърдечни заболявания, но д-р Веронзе твърди, че фактори като затлъстяване и липса на физически упражнения също могат да допринесат за ранната смърт при яденето на пържени картофи два до три пъти седмично.
Акриламидът e съставката, която присъства в пържени картофки, свързан с риска от рак. Той се отделя, когато нишестени храни - като картофите - се приготвят при висока температура. Преди няколко години FDA (Агенция за контрол на храните и лекарствата, САЩ) предупреди да не се приема прекалено много акриламид, а британското правителство започна кампания за насърчаване на хората да не прекаляват с пърженето и да предпочитат златната среда при термична обработка на храни.
Как да приготвим картофите така, че да не са вредни?
Когато се консумират умерено, картофите могат да бъдат отлично допълнение към диетата. Те съдържат добри количества фибри и хранителни вещества. Въпреки това начинът, по който се готвят, може да ги направи с голяма разлика по отношение на здравето ви след консумация.
Много от хранителните вещества се съдържат в кората на картофа. Консумирането както на обелката, така и на вътрешността увеличава количеството приети фибри, витамини и минерали.
Печени, варени и готвени на пара са най-добрият избор за минимално съдържание на мазнини и калории, в сравнение с пържените.
Изборът на цели картофи, вместо обработени картофени продукти, може да намали съдържанието на мазнини, калории и натрий.