Някои от тези съвети са изненадващи, но със сигурност всички са полезни, интересни или дори променящи живота на хората, които готвят.
1. Има над 170 различни форми на тестени изделия и всички те са предназначени да задържат различни видове сос. Затова е добре, когато приготвяте паста, да съобразявате тези два факта. Може би ви се струва дребно и незначително, но със сигурност променя вкуса.
2. При варенето на тестените изделия не добавяйте масло (зехтин, олио)! Маслото запушва порите в тестото, което пречи на соса да се задържи към него.
3. Не чупете спагетите, преди да ги добавите в съда с вряла вода. Потопете единия им край и задръжте, докато омекне. След това леко притиснете надолу и пуснете и останалите спагети. Те сами ще се потопят във водата.
4. Ако планирате да замразите останалия сос от пестото, покрийте повърхността му с тънък слой зехтин. Той ще запази соса от окисляване.
5. Съхранявайте зехтина на тъмно, хладно място, в малък съд. Така качествата му няма да се променят от светлината и топлината.
6. Трябва да познавате функциите на своята фурна, както познавате своята кола или палитрата с гримове.
7. Зехтинът е предназначен за овкусяване, а не за пържене, така че не го използвайте, ако готвите на много висока температура. особено ако не е студено пресован.
8. Когато мажете скарата с масло, не използвайте самото блокче масло или четка, а просто потопете единия край на месото. Намажете с него. Така ще получите много добър аромат.
9. Ако сосът към ястието ви се прави с масло, добавете го най-накрая. Ако го добавите рано, вкусът ще се изпари, а мазнината ще се втвърди до момента, в който сте готови да сервирате.
10. Добавяйте сиренето също малко преди да сервирате. Така и то запазва вкуса си най-добре.
11. Цветът на маслините показва степента им на зрялост. Черните маслини са по-стари от кафявите.
12. От черните маслини се добива повече зехтин, отколкото от зелените, но не не носят най-добрия аромат, така че те обикновено не се използват за производство на масло.
13. Студено пресованите масла са по-ароматични, защото вкусът се изпарява, след като се намеси и топлина по време на процеса на извличане.
14. Ако искате коричката да бъде хрупкава, поставете я на скара по-близо до горния реотан. Ако в печивото има твърде много влажност или сос, преместете го в долната част.
15. Когато правите сосове, които изискват сирене, добавете сиренето непосредствено преди да сервирате в обслужващата чиния.
16. Не хвърляйте твърдата кора на сиренето. Използвайте ги за крем супи. Сварете заедно с другите продукти или просто настържете отгоре.
17. Не добавяйте сол преди да се сварят бобените зърна, защото тя втвърдява боба.