За приготвянето на различните видове месо съществуват определени правила за печене. Разбира се, те важат само ако искате да имате сочно и апетитно късче. В противен случай може просто да махнете с ръка, да спрете да четете тази статия и да мушнете тавата във фурната. Ако искате обаче да печете месо като професионалистите, ето няколко много полезни съвета. 

Изберете качествено месо. Това е изходната точка, от която трябва да започва всеки кулинарен процес. Никоя техника не може да направи от лошото месо вкусно такова. 

Ако парчето е прекалено малко и тънко, може да стане сухо или да изгори. Ако е твърде голямо, около ръбовете ще изгори, но има опасност да остане сурово отвътре. 

Покрийте по-деликатните части на месото с фолио. Така например, ако печете бутче, завийте кокала с фолио, за да не гори. 

Ако печете цяло пиле или друг вид птица, не забравяйте да я поливате от време на време със соса. 

Свинските ребра (от 2 до 4 кг) се пекат на 180 °C по 25 минути за всеки половин килограм от теглото. Комбинират се добре с мащерка, розмарин и магданоз.

Пълнен агнешки бут със спанак (от 1,5 до 3 кг) първите 45 минути се пече на 220 °С, след това на 180 °С, в продължение на 15 минути за всеки половин килограм от теглото. Овкусява се чесън, розмарин и портокалови корички.

Телешки гърди с маслини и хлебни трохи (от 2 до 4 кг) се пекат на 180 °С 25 минути за всеки половин килограм от теглото. Чудесно се комбинира със зелен лук, мента и черен пипер.

Говеждо руло с гъби (от 1 до 2 кг) се пече на 180 °C по 15 минути за всеки половин килограм. Най-добре се комбинира с мащерка, шалот и някои плодове. 

Пълнена пуйка (от 4 до 8 кг) се пече на 160-170 °C по 15-18 минути за всеки половин килограм от теглото. Много добре се овкусява със сол, магданоз и черен пипер.

Пилешки гърди, пълнени със шунка и чедър се пече на 170 °C по 30 минути за всеки половин килограм от теглото. Овкусява се с лимонова кора, къри и кориандър.