На 20.12 е църковният и народен празник Игнажден. Това е и първата коледна вечеря от поредицата празници. На масата се слагат изцяло постни ястия.

Но Игнажден идва с друга своя сила и мистичност, с която е и по-известен. По това кой ще влезе пръв в къщата се гадае каква ще бъде и следващата година. Ако човекът е добър, то и в къщата през цялата година ще има здраве, благоденствие и успех. Затова бъдете внимателни кого каните на гости днес. 

"
Тогаз, викат, се раждало Новото слънце и с него зачева и Началото. Затуй и денят на Новото слънце е носил таквиз лични и големи имена - Еднаж ден - единствен ден, Иди наш ден, Иди наш Бог, Полаз, Полазовден, че тогаз Райко пролазва...

– А защо сега се казва Игнажден?
– Защото църквата си има неин си светия - Свети Игнатий Богоносец. И го туря тоя светия връз народната Нова година. И Игнат и Еднаж като си подали ръце, ей ти го – дошъл и Игнажден."

На Полазник първият човек, който прекрачва прага, е много важен. Какъвто е той, така ще започне годината, този човек ще донесе силата и уменията си в дома и семейството."

Из "Стопанката на Господ"
Розмари Де Мео 

Трапезата на Игнажден

На Игнажден се меси обредна пита. Вечерта се разчупва и у когото остане по-голямото парче, се смята, че в него ще е късметът. Вари се  жито и царевица - за да е плодовита идната година. От него опитват първо неомъжените жени.

Стопанката на къщата дава орехи на всеки от семейството. Те ще бъдат разчупени на Бъдни вечер и по съдържанието им ще се гадае бъдещето.

На масата още се слагат картофи, ястия с праз или булгур, ошав и мед. 

Нищо от храната не бива да се дава на гостите и да напуска дома, за да не се изнесе берекетът на семейството.

Днес празнуват: Игнат, Игната, Искра, Искрен, Пламен, Огнян и производни.