Д-р Виолина Тодева е специалист по кожни и венерически болести. От три години и половина е консултант за национален здравен портал www.framar.bg и ежедневно отговаря на въпроси на хора с различни кожни заболявания. За много интернет потребители тя е позната с това, че може да им помогне и консултира техните проблеми в областта на дерматологията и венеричните болести.

Есенно-зимният период е сериозна заплаха и за обостряне на акнето! Какви са причините за това?

Да, така е! Основната причина е излагането на слънце през лятото. Това води до повишено вроговяване на кожата, затруднено преминаване на себума и образуване на комедони. Всички тези причини са едни от факторите, отговорни за появата на акне. Естествено, за да се развие пълния клиничен ход е необходимо да има и други условия.

Безобидно ли е акнето?

В пубертета почти всеки е имал акне, което най-често преминава спонтанно. В повечето случаи акнето протича с единични комедони или единични възпалителни лезии. За съжаление има хора, при които акнето не протича така леко и има данни за множество възпалителни лезии, възелчета и образуване на вътрешни ходове в дълбочина на кожата. Акне могат да имат дори бебетата и малките деца. Има две форми, които могат да протичат изключително тежко - фулминантно акне и акне инверса. При жени в следпуберитетна възраст причина за акне може да бъде хормонален дисбаланс.

 

Кога трябва човек да се обърне към лекар? Кои са сигурните белези, че ситуацията излиза извън контрол?

Широко разпространено е мнението, че акнето преминава спонтанно и не е необходимо да се търси помощ от специалист. Моето мнение е, че всеки, който има акне, дори и най-леко протичащите форми, е уместно да потърси специалист. Причината за това е фактът, че акнето оставя след себе си белези, а дерматологът може да помогне това да не се случи!

Дерматолог трябва да потърси всеки, който смята, че акнето го кара да се чувства дискомфортно, дори и да има само няколко лезии. Уместно е да се потърси специалист, ако вече са използвани безуспешно различни средства или има оформени белези. Дори и при по-тежко протичащите форми, за които споменах се търси специалист по-късно, след като са опитани различни методи на самолечение.

Хората с тъмна кожа трябва да имат предвид, че при тях акнето може да премине с поява на кафяви петна. Правилният подбор на продукти може да намали този риск!

Ако майката забележи, че бебето има акне е добре също да се допита до специалист, особено ако то не изчезне до третия месец.

За тези, които са посетили вече дерматолога, моята препоръка е да имат търпение. Ако в хода на лечението имат притеснения нека да ги споделят с лекуващия лекар. Понякога в началото е възможно да има леко влошаване.
Почти всяка форма на акне днес може да бъде успешно излекувана!