Известно е, че активната физическа дейност е добър начин за подобряване на съня. Но за целта, оказва се, не е нужно да пробягаме километри разстояние или да посещаваме ежедневно фитнес зала.
Според скорошно проучване нискоинтензивните упражнения също могат да окажат влияние върху качеството на съня. Изследването, публикувано в BMJ Evidence-Based Medicine доказва, че йога, тай чи, ходене или джогинг в най-висока степен помагат за по-бързото заспиване вечер и продължителността на съня.
Причини за безсъние и методи на лечение
Клинично безсънието се определя като проблем при хора, които не успяват лесно да заспят или имат продължителни нарушения на съня - поне три или повече пъти седмично.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Това може да е резултат от много фактори като стрес, лоши навици, хронична болка, лекарства.
Обикновено първата стъпка в лечението включва когнитивно-поведенческа терапия или психологически подходи, насочени към коригиране на мислите, чувствата и поведението на човек.
Неща като физическата активност обикновено не се считат за лечение на безсъние. И все пак, оказва се, че съществуват три типа упражнения, които могат да ни помогнат да спим по-добре.
Йога
Две до шест сесии от 45 до 60-минути седмично в продължение на минимум четири месеца увеличават общата продължителност на съня с два часа и намаляват нежеланите нощни събуждания. Йога упражненията се фокусират върху дълбокото дишане, осъзнаване на тялото, което помага за намаляване на стреса и тревожността - двете най-често срещани причини за безсъние.
Тай чи
Две до три сесии от 45 до 60-минути седмично в продължение на три до четири месеца увеличават общата продължителност на съня с повече от 50 минути и намаляват времето, прекарано в будно състояние с над 30 минути.
Китайското бойно изкуство включва комбиниране на серия от плавни движения с ниско натоварване с дълбоко, бавно дишане - неща, които помагат за намаляване на стреса и успокояване на тялото.
Ходене или джогинг
Три до пет сесии от 30 до 75 минути седмично в продължение на три до шест месеца докаано подобряват съня както по физически, така и по емоционален път. Увеличават разхода на енергия, понижават хормоните на стреса като кортизол и засилват производството на мелатонин - хормонът, регулиращ съня.
От важно значение е и времето за физическа активност, пише CNN. Упражненията в ранните часове на деня със сигурност ще ни ободрят и ще ни заредят положително за целия ден, но интензивната тренировка непосредствено преди лягане не само може да не повлияе на заспиването, но дори може да го затрудни.
Още за това колко важен е качественият сън - във видеото:
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK