Сънят или по-скоро безсънието е една от най-обсъжданите теми през 21 век. Често си позволяваме да го пренебрегваме в името на нещо по-важно на дневен ред или пък защото приоритизираме задачите си по неправилен начин.

ЗАЩО СЪНЯТ Е ТОЛКОВА ВАЖЕН?

Сънят има няколко фази – повърхностен сън, дълбок сън и т. нар. REM сън – сънят с бързи очни движения, когато мускулатурата е изцяло отпусната. Това е един цикъл и тези цикли се повтарят 3 – 4 пъти през нощта. По това време се случват множество промени в дишането, в пулса и дори в кръвното налягане.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според Лабораторията за изследване на съня към Харвардския университет, когато човек не си доспива, имунитетът му спада, което пък означава, че не се бори с раковите клетки, които организмът ни произвежда всеки ден. Ето защо сънят е толкова важен.

КАК ДА СПИМ ПО-ДОБРЕ?

1. Осветление

Снимка: iStock

За да намалите мозъчната активност, можете да регулирате осветлението. Топла светлина от жълти и червени нюанси ще подготви тялото ви за сън. Включете жълта лампа вечер и използвайте слаба червена светлина точно преди лягане. Това ще помогне на нервната система да се настрои за почивка. По-добре е да не използвате бяла или синя светлина преди лягане, тъй като тя дава сигнал за активност.

2. Светлинен будилник

Снимка: iStock

Светлият будилник също помага да настроите вашите циркадни ритми. В идеалния случай човек трябва да се събуди от лъчите на изгряващото слънце, но в повечето случаи те не могат да прбият пердетата или щорите затова  будилникът идва на помощ.

Светещият будилник ще ви помогне да се събудите в условия, близки до естествените. В определеното време той започва да изпълва стаята с мека светлина, напомняща зазоряване. В същото време тялото има време да излезе от фазата на дълбок сън и събуждането ще бъде лесно и приятно.

3. Дишане

Снимка: iStock

Качеството на съня се влияе и от насищането на тялото с кислород. За по-добър сън е полезно да правите дихателни упражнения. Например, направете 20 интензивни вдишвания и задръжте дъха си, докато издишвате в продължение на 20 секунди. Има различни практики, които тренират дишането. Например има различни техники, които помагат за разширяване на обема на белите дробове и кръвоносната система в тях. Използването на подобни техники ви позволява да стабилизирате кръвното налягане, да избегнете депресията и да подобрите качеството на съня.

4. Прогресивна мускулна релаксация

Снимка: iStock

Тази техника включва систематично напрягане и отпускане на мускулни групи в тялото, като започнете от краката и преминете към главата. Това помага да се отпуснете физически и да намалите стреса. Можете да я приложите като легнете удобно и затворите очи, стегнете мускулите на пръстите на краката си за 5 секунди, след което ги отпуснете. Преминете към прасците, бедрата, корема и нагоре до раменете, ръцете и лицето. Дишайте дълбоко, докато се фокусирате върху усещането за отпускане.

5. Ароматерапия

Снимка: iStock

Някои етерични масла, като лавандула, лайка или бергамот, са доказано ефективни за намаляване на стреса и подобряване на съня. Добавете няколко капки етерично масло в дифузер преди лягане. Напръскайте леко възглавницата си със смес от вода и масло от лавандула.

Повече за сънят и безсънието гледайте във видеото по-горе.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK