Една трета от живота ни преминава в спане. Това са сумарно около 20 години. Пет минути след края на съня човек забравя 50% от съдържанието му, а след десет минути забравя 90%. Но защо някои хора си спомнят, а други не?!

 

Ето отговорите: Кои са фазите на съня? Етапите на съня са разделени най-общо на четири категории или на 5 фази. По време на идеалния нощен сън тялото ви има достатъчно време, за да премине през четири-пет 90-минутни цикъла.

Когато имате чести и продължителни събуждания посред нощ, това може да бъде разрушително, защото всеки етап от съня има важна цел за поддържане на мозъка и тялото ви здрави.

Ето и кои са те:
- Фаза 1 - унасяне - преминаване от будно състояние в лек сън (б.а. - обикновено трае около 5-10 минути);
- Фаза 2 - лек сън - дишането и сърдечният ритъм се забавят, температурата на тялото намалява;
- Фаза 3 - по-дълбок сън - мозъкът започва да освобождава бавни делта вълни;
- Фаза 4 - дълбок сън - мускулната дейност е сведена до минимум, мозъкът ни освобождава бавни делта вълни;
- Фаза 5 - REM сън - крайниците са парализирани, движението на очите се забързва (б.а. - това е фазата на сънищата).

Снимка: istockphoto.com

Кога се появява и каква е същността на REM съня?

Идентифициран е от Клейтман и Асерински през 1950 г. Тази фаза при възрастен човек обикновено трае около 20 – 25% от всички фази на съня или около 90 – 120 минути всяка нощ. Установено е, че по време на този етап се преминава през повечето от ярките сънища, които сме способни да запомним при събуждане. Според много учени, REM сънят е важен за обработването и съхранението на емоции от преживяното през деня. Мозъкът също използва тази фаза, за да запази информация в паметта, като това я прави важна част и от когнитивните способности.

Снимка: iStock

Процесът

Запомнянето на сънища е сложен процес, който зависи от редица фактори. Ето защо някои хора помнят сънищата си, докато други не могат да ги разкажат... Според Рафаел Валат, който е невролог, специализиран в изследването на съня и сънищата в Калифорнийския университет, “сънуването е една от последните граници в нашето разбиране за човешкия ум“.

Фактори, влияещи върху припомнянето на сънищата

1. Време на събуждане.
- REM фазите на съня са по-дълги в края на нощта, което увеличава вероятността да си спомним сънищата, направени по това време. - Най-ярките разкази за сънища често се получават по време на спонтанни събуждания в края на нощта или след няколко минути, прекарани в REM сън.

2. Нощни събуждания.
- Хората, които се събуждат няколко пъти през нощта, са склонни да си спомнят сънищата си по-често. - Събуждането за поне две минути изглежда е необходимо, за да може мозъкът да регистрира съня, дори ако тези събуждания не винаги се запомнят.

3. Мозъчна дейност
- По време на REM съня областите на мозъка, свързани с емоциите, са силно активни, докато тези, свързани с логиката, са „изключени“. Тази конкретна мозъчна дейност може да обясни ирационалния и емоционален характер на сънищата, които помним.

Снимка: iStock



4. Индивидуални различия
- Някои хора изглежда имат естествено предразположение да запомнят сънищата си, което вероятно е свързано с разлики в мозъчната структура или функция.

5. Физиологични състояния
Някои състояния, като употреба на антидепресанти, Болестта на Алцхаймер или напреднала възраст, могат да намалят или потиснат REM съня, засягайки способността за запомняне на сънища. Кои хора са по-склонни да си помнят сънищата? Според специалистите, жените са по-добре предразположени да помнят сънищата си, отколкото мъжете. Това е така, защото дамите са насърчавани да говорят повече за емоциите си още от малки. Това влияе много и върху сънищата. Но и двата пола може да забележат, че способността им да запомнят какво виждат в спящо състояние изглежда избледнява с възрастта.

С напредване на възрастта нашите модели на сън са склонни да се променят. Някои по-възрастни хора може да си спомнят сънищата си по-ярко. Възрастните хора получават по-малко дълбок сън. На възраст между 20 и 60 години дълбокият сън намалява с 2% на десетилетие. Но количеството REM сън, когато изглежда, че се случват нашите най-запомнящи се сънища, остава приблизително същият.