В повечето случаи срамежливите хора са изключително интелигентни, притежават множество качества, изпълнени са с нови идеи. Въпреки това чувството за притеснителност пречи да споделят идеите си свободно. Следователно избягват да изказват мнението си и остават незабележими в тълпата. Така идеите им умират. Ако успеят да се отпуснат, те са много добри събеседници, от които може да се научи много. Не забравяйте това!
С други думи– притеснителните хора са чувствителни към социалната оценка и избягват общуването. Има обаче начини да сложим край на този проблем...
#Осъществете стимулиращ вътрешен диалог
Напомнете си, че сте в пълна безопасност; че това, което ви предстои, е златна възможност да изразите качествата и познанията си. Повтаряйте си, че дори и да се изчервите, това е само едно мигновено и едва забележимо събитие, траещо не повече от две-три секунди, съветват психолозите. Зачервяването е моментно състояние, което избледнява много бързо. Въпросът е да се постараем да си наложим по-високо самомнение, по-добра самооценка, положителна вътрешна нагласа и самочувствие спрямо собствените ни възможности.
#Концентрирайте се върху външния свят, а не върху това, което се случва вътре във вас
Вслушайте се в това, което другият човек казва – думите му ще ви разсеят от напрежението и скоро ще се почувствате по-спокойни и самоуверени в себе си. Огледайте обстановката наоколо – обърнете внимание на цветето върху масата, на картината върху стената, насладете се на пейзажа през прозореца. Всичко това, според психолозите, действа релаксиращо върху психиката, отпуска съзнанието и ни отдалечава от нервното напрежение и стегнатост.
#Отделете време, за да замаскирате евентуалната червенина върху лицето си
Малко грим преди конферентната среща ще ви помогне да се почувствате по-уверени в себе си. Добра работа ще ви свършат фон дьо тенът и лекият нежен руж върху скулите.
#Забравете за мисълта, че хората ще ви се смеят
Проучвания сочат, че ние, всички, предпочитаме да общуваме повече с по-срамежливите хора, тъй като това им качество им помага да изглеждат в очите ни по-надеждни, честни и непринудени събеседници. Според психолозите хората, които се изчервяват, са по-открити и искрени в изразяването на своите емоции. Така че, мили дами, забравете за мисълта, че ще ви се смеят, ако изразите личното си мнение по даден въпрос. Бъдете уверени и сигурни, че всеки един от слушателите наоколо ще оцени вашата гледна точка.