Знаем, че понякога е страшно трудно да говориш с приятел, особено ако си "сгафил". Преплитат се вина и гордост, а човекът е важен за теб, затова е редно да постъпиш по-възможно най-правилния начин. Приятелите са богатство, а липсата им - тъга. Признайте си, бихте могли да бъдете по-добър приятел.
Всички живеем забързан живот и сме заети с работа, задачи, семейство и още много неща, които са с предимство пред времето ни за приятели и забавление. В крайна сметка чарът на приятелството е в това, че не е ангажимент, но как може да се сърдите, ако не сте отделили време за него и го загубите?
"Изисква се много смелост, за да се изправиш срещу враговете си, но още по-голям кураж е нужен, за да се изправиш пред приятелите си!", пише писателката Дж. К. Роулинг в "Хари Потър и философският камък".
Повечето приятели не се нуждаят от постоянно внимание. Всъщност е просто - трябва ви по малко време всяка седмица, което трябва да признаете, че е приятно и за вас. Не повече от 30 минути седмично са достатъчно, за да им напомните, че се интересувате от тях. Терапевти споделят пет начина да укрепите приятелството си, независимо колко пълен е графикът ви.
1. Използвайте времето за пътуване, за да поговорите с тях
Не мислете за пътя до работата си като за изгубено време. Вместо да се взирате в прозореца на автобуса или да ровите в бездънната интернет кофа, използвайте това време, за да пишете на приятел. А докато ходите или чакате на спирката, спокойно може да звъннете за кратък разговор по телефона.
2. Споделяйте кратки, забавни случки от живота си
Възможно е да сте много заети, но нищо не ви коства да изпратите една снимка на новата си несполучлива прическа. Така хем ще споделите с приятел трагикомичния си външен вид, хем да се посмеете заедно. Признайте, че имате достатъчно време, за да споделите един забавен или интересен детайл от деня си.
3. Помниш ли?
Помните как сте се запознали с човек в бара, а той се е оказал приятел на бившия ви... Обзалагаме се, че и вашият приятел ще го помни. Когато ситуация от деня ви подсети за подобен общ спомен, то малко опреснителен текст, придружен от "Помниш ли?", ще добави хумор в деня на вашия човек. Споделянето на общи спомени помага да се укрепи общата ви история и показва, че мислите за приятелите си и когато не сте с тях.
4. Изслушвайте драмите и искайте още
Един добър приятел ще слуша, когато разказвате за лошия купон от вчера или за кофти интервюто ви за работа. Страхотният приятел ще слуша, а на следващия ден ще попита за още! Целта е да се увери, че ситуацията се оправя и че сте по-добре. Проверката на нещо конкретно е най-добрия начин да покажете подкрепа и загриженост. "Наеха ли те на работа?" или "Онзи от купона обади ли се?" не отнема кой знае колко време, а значи много за отсрещния.
5. Споделяйте и слабостите си
Не казваме, че трябва да се оплаквате постоянно или да се унижавате – никой не обича негативните хора. Но нищо не пречи да споделите нещо за себе си, което смятате за своя слабост или минус. Така увеличавате емоционалната близост с близките си, защото показвате, че сте хора и укрепвате доверието по между си.
Един цитат от писателя Клайв Стейпълс Луис идва като доказателство за по-горните думи: "Приятелство се ражда в момент, когато един човек каже на друг: Какво? Ти също ли? А аз си мислех, че съм единствен".
За финал: телефонът, чатовете и Фейсбук посланията в профила на близките ви не означават нищо, ако не намирате време да се видите с тях поне веднъж на два месеца (и то в най-лошия случай).