Процесът на образуване на мъртъв слой епидермис по краката протича по-бързо, отколкото на други части на тялото. Това е естествен биохимичен процес, поради наличието на доста кръвоносни съдове.

Грубите пети обаче могат да покажат и друго –  лоши навици, за които не се замисляме, но тяхната последица са грубите пети.

1. Неправилна грижа за петите

Качеството на педикюра не зависи от това колко време вие или вашият маникюрист отделяте на пилата, за направата му. Всъщност когато отрежете повече от допустимото в процеса на обработка на вашите пети, тогава вашата кожа ще се възстанови по-бързо до началната си форма и отново ще имате нужда от педикюр. Тялото включва режим, който се стреми да не изпада в крайности и започва да генерира допълнителен слой кожа. Имайте това предвид, когато отивате в салон или правите педикюр у дома. Основното нещо е да се предотврати зачервяването на кожата на краката.

2. Липсата на витамини

Снимка: iStock

Една от основните причини за груби пети е недостигът на витамини. Ако тялото ви се нуждае от допълнителни витамини, това ще се отрази не само на лицето, ръцете, а дори и на краката ви. Не забравяйте да се консултирате със специалист, който може да ви помогне да изберете необходимия витаминен комплекс, който може да подобри състоянието на кожата на краката ви.

3. Обувки и чорапи

Носенето на обувки без чорапи, прекалено широки или тесни обувки – всички тези навици влияят на кожата на краката. Затова трябва много да внимавате при избора на обувките си, така че в никакъв случай да не ви стягат или да ви хлопат. И внимавайте за походката си, неправилната походка може да е следствие и от груби пети. Често грубата кожа на краката се появява поради обувки с висок ток.

4. Недостатъчна хидратация

Снимка: iStock

При недостатъчна хидратация кожата на стъпалата загрубява. В резултат на постоянното триене и натиск кожата активно образува нови клетки. Поради излишък от стари мъртви клетки, кожата на стъпалата става по-дебела, придобивайки леко жълтеникав вид. В резултат на това петите стават неестетични и кожата на допир е груба.

5. Неподходящи инструменти

Снимка: iStock

Педикюрът трябва да се прави поне веднъж месечно. В противен случай кожата на краката ви ще стане много груба. Ако искате сами да третирате краката си, изберете внимателно правилния инструмент. В магазините вече можете да намерите голямо разнообразие от пили за домашна грижа: лазерни пили и пемза, дървени и метални основи със сменяеми пили. Най-добре е да се даде предпочитание на метални инструменти с фин абразив от силициев карбид. Този материал ви позволява да се грижите за краката си, без да увреждате кожата. Абразивността на пилата се измерва в песъчинки, 180/240 песъчинки са подходящи за грижа вкъщи.

Дървените пили и пемзата не са подходящи за поддръжка, защото имат пореста структура, което ги прави много трудни за почистване, което насърчава развитието на различни видове бактерии. Лазерните пили не трябва да се използват за домашна грижа, защото могат да наранят кожата, ако не се използват правилно. Грижата за петите трябва да се полага не повече от веднъж на две седмици.

Съвети за грижа за краката

След третиране на краката можете да нанесете подхранваща маска върху краката си. През лятото е добре да използвате маски с ментол, тъй като този естествен компонент приятно охлажда и успокоява краката. През зимата предпочитайте продукти с овлажняващи компоненти, тъй като през този период кожата се нуждае от допълнителна хидратация.

Не забравяйте да нанасяте подхранващ крем или овлажнител през нощта. Когато избирате крем за крака, трябва да се ръководите преди всичко от сезона. През зимата се предпочитат плътни кремове, които съдържат вещества като ланолин, пантенол, урея, както и различни масла. И като препоръки, не забравяйте, че например маслото от чаено дърво има бактерицидни свойства, употребата му ще бъде добра превенция на гъбични заболявания на ноктите, но изсушава много кожата и не трябва да прекалявате с употребата му.

Ако кожата ви се бори със сухота, подхранващите кремове съдържат алантоин, урея, глицерин, керамиди, витамини А и Е, както и масло от авокадо, масло от ший, масло от пшеничен зародиш, сквалан. За да бъде кожата ви по-мека и еластична, може да използвате продукти с глицерин, хиалуронова киселина, термална вода, урея, екстракт от алое, масла от арган, маслина, авокадо, патенол, ланолин.

Кремът трябва да се нанася с масажиращи движения, докато кожата го попие напълно, като се движите от пръстите на краката по протежението на стъпалото, плавно преминавайки към мускула на прасеца.