За да не се тревожите за излишните килограми, припомняйте си следните факти:
- Пушенето е много по-вредно за вашето здраве, отколкото килограмите в повече.
- В мига, в който спрете да пушите, вие вече водите по-здравословен живот.
- Правите и живота на семейството си по-спокоен и здравословен.
- Щом спрете цигарите, ще спрете и да миришете на пушач - ще имате свеж дъх и дрехи, които ухаят не на цигарен дим, а на прах за пране или омекотител.
- С парите, които спестявате от цигарите, може да си купите нещо хубаво и полезно.
Защо дебелеем, когато отказваме цигарите:
Никотинът потиска апетита и тонизира, когато ви липсва енергия, заради глада. Когато отказвате цигарите, по-често се чувствате гладни и в резултат се храните по-често.
Никотинът променя вкуса на храната. Пушачите възприемат храната по различен начин от непушачите. Когато усетите истинския вкус на това, което ядете, то може да ви се стори по-апетитно и да хапвате повече от него.
Храната се превръща в заместник на цигарите. Със сигурност ще изпитвате нужда да правите нещо с ръцете си. Обикновено екс пушачите държат наблизо пакетчета солети, семки, бонбони или дъвки, за да залъгват нуждите на стомаха си.
Заради никотина тялото ви гори калориите по-бързо. Когато отказвате цигарите, това се променя и неизгорените калории се залепват на бедрата или корема.
Според научни изследвания колкото повече цигари сте пушили, толкова по-голяма е вероятността да качите килограми, когато решите да ги откажете.
Просто ядем повече.
Как да не качваме килограми, когато отказваме цигарите?
- Не се опитвайте да отслабвате и да отказвате цигарите едновременно. Заемете се първо с цигарите.
- Докато се опитвате да откажете цигарите, фокусирайте се върху здравословните храни. Чете книги и посещавайте сайтове за здравословно хранене, за да знаете кои храни са по-калорични и не ги купувайте. Яжте повече плодове и зеленчуци. Ограничете захарта.
- Бъдете по-активни – ходете повече пеша, тичайте в парка, карайте колело.
- Направете си план. Предварително измислете с какво точно ще запълвате времето, през което сте пушили. Ако сте запалвали цигара след вечеря, не замествайте пушенето с още храна. Щом се нахраните, измийте зъбите, излезте на разходка или измийте чиниите.
- Помолете семейството за съдействие. Нека поне в началото и те не купуват за вкъщи сладки изкушения и калорични храни.
- Опитайте храни, които не пробвали досега. Новите вкусове може и да ви хареса и да откриете своя добър заместител на цигарите сред тях.
- Не отказвайте цигарите по време на празници. Тогава със сигурност има повече кулинарни изкушения, а и поводи около вас да има много храна и напитки.
- Не консумирайте алкохол. Той е много калоричен, а и злоупотребата ще свали гарда ви и лесно ще се подадете на изкушението да запалите една цигарка.
- Ако е нужно, консултирайте се с професионалисти – диетолог и фитнес инструктор.
- Качвайте се на кантара и следете теглото си поне веднъж седмично. Записвайте какво отчита машинката. Подробният отчет ще ви действа като сигнална червена лампа и няма да ви позволи да се отпуснете с похапването.
- Всеки ден си припомняйте, че здравословният начин на живот е по-важен от няколко килограма повече. А и вече имате свеж дъх, зъбите и пръстите ви не са жълти, дрехите ви не миришат на цигари и др.
- Гладът за цигари е най-силен веднага след хапване. Ако се разсеете с нещо през тези 5 минути, и желанието да пушите ще намалее.
- Не замествайте цигарите с бонбони. По-добрият вариант са дъвките без захар и клечките за зъби.
- Ако ви се прияде нещо сладко – хапнете плод.
- Намерете си хоби, за да държите ръцете и ума си заети – плетете, шийте гоблени, научете се да работите на Photoshop, редете пъзели.