Бирата е сред най-популярните напитки - предпочитана както заради вкусовите си качества и разнообразието от видове, така и като приятно средство за разпускане след напрегнат ден. Обичайно се консумира целогодишно - повече светла през лятото и тъмна прези зимата.

Вероятно обаче малко от нас се замислят какво се случва с тялото ни, ако сме превърнали пиенето на бира в ежедневен навик. Подобно на всяка алкохолна напитка, и бирата може да оказва различно въздействие върху организма. От Healthline уточняват, че повечето видове бира съдържат 4-6% алкохол, но може да варира от 0,5 до 40%. 

И макар да се смята, че умерената консумация - една или две стандартни бири на ден, може да има положителен ефект върху сърцето, костите и риска от деменция, то прекомерното пиене води до редица здравословни проблеми. От Еat Тhis, Not That отбелязват най-често срещаните от тях. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Бирата е висококалорична напитка, особено типът ейл, и прекаляването с нея допринася за увеличаване на теглото. Според проучвания съдържащите се въглехидрати в нея много бързо се натрупат в организма. А увеличаването на теглото води съответно до различни здравословни проблеми. 

Дехидратацията е друг често срещан проблем. Алкохолът е диуретик, който кара тялото да изхвърля повече течности, отколкото приема. А ако сме дехидратирани, много вероятно е да почувстваме умора, отпадналост, дори главоболие. Важно е ежедневното пиене на алкохол винаги да е свързано с набавянето на достатъчно количество вода. 

Хроничната дехидратация пък често води до суха, лющеща се кожа, тъй като намалява еластичността и допринася за появата на фини линии и бръчки. 

Въпреки че първоначално бирата ни кара да се отпуснем и дори ни прави леко сънливи, алкохолът всъщност нарушава качеството на съня. Това води до чести събуждания и невъзможност за възстановителна почивка - неща, които се отразяват на ежедневието ни. 

Алкохолът често пречи и на усвояването на основни витамини и минерали и недостиг на хранителни вещества. По-специално той може да възпрепятства усвояването на витамините от група В, които играят важна роля за производството на енергия и цялостното здраве, както и на минерали като калий, магнезий и калций. 

Здравните специалисти са убедени и, че прекомерната консумация на алкохол потиска имунната система. А това прави организма податлив на инфекции и заболявания и изисква по-дълъг период на възстановяване. 

Бирата може да повлияе на нивата на кръвната захар, което води до потенциални проблеми като инсулинова резистентност и диабет.

Това е така, защото съдържанието на захар в някои видове бира, заедно с въздействието на алкохола върху регулирането на инсулина, възпрепятства способността на организма да управлява ефективно кръвната захар. 

И нещо, с което всеки любител на алкохолните напитки е наясно - рискът за черния дроб. Хроничното пиене може да доведе до възпаление, натрупване на мазнини в чернодробните клетки (т.н. омазняване) и дори цироза. Рисковете напълно реални, макар, според специалистите, да са много по-малки при умереното пиене. 

Снимка: iStock

В крайна сметка, както за всяка приятна храна или напитка, именно умереността е ключът към отговорното (и полезно) консумиране на бирата.

Как празнуват Октоберфест с много бира - вижте във видеото. 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK