Предлагаме ви да се потопим заедно в атмосферата на брачния живот. Но естествено няма да ви караме да минавате под венчилото (ако все още не сте го направили), а ще споделим някои интересни факти, които научихме от womansday.com. Тези от вас, които имат вече сключен брак, ще научат защо е трябвало да се придържат към всички традиции, като бялата рокля, годежния пръстен, предложението…
Роклята
Сватбените рокли не са били винаги бели, както сме свикнали да ги виждаме. Преминали са през модата на червеното, синьото, лилавото и дори черното, но със златни или сребърни бродерии. Когато Кралица Виктория се жени за принц Албърт през 1840 година, тя носи бяла рокла. Именно от тогава бялото се възприема като цветът на булките.
Целувките
Мъжете, които целуват съпругите си всяка сутрин, живеят с пет години повече от средното. Това е някакъв народен мит, който се разпространява устно, но пък никога не е зле да се събудите с удоволствие и обградени с любов.
Алтруизмът
Изследване, проведено през 2006 година, показва, че алтруистите са истински щастливи в своя семеен живот. Участниците в експеримента били помолени да отговорят дали са съгласни със следните въпроси: „Аз предпочитам да страдам, вместо половинката ми да изпитва болка” и „Готов съм да жертвам собствените си мечти, за да може този, когото обичам, да изпълни своите”. Заключенията: 67% от участниците (които са с по-алтруистично развити идеи и усещания) определили брака си като „много щастлив”, докато същото заявили едва 50 на сто от тези, които не били толкова добродетелни алтруисти.
Пръстенът
Даването на пръстен, когато мъжът предлага брак на жената, е традиция, която датира чак от римско време. Първият случай с диамантен такъв обаче бил през 1477 година, когато ерцхерцогът на Австрия Максимилиан, подарил пръстен на годеницата си.
Усмивката
Ако искате да проверите дали вашият/та избраник/ца ще е добър партньор в живота, тогава проверете албума му със снимки от завършването на гимназия. През 2009 година учени направили скала, по която да оценяват интензитета на усмивките точно по снимките си от гимназията. Интересното било, че никой от хората, получили максимална оценка (с най-широка усмивка), не се бил развел. 25% от хората, на които били сложени ниски оценки, били преживели раздяла с половинката си.
Предложението
Предложенията за брак е прието да идват от мъжете, но има и независими жени, които нямат време да чакат любимият им да се сети. Знаехте ли, че за първи път в Европа жена е получила правото да поиска ръката на мъж през 1228? Чак след това жените в цяла Европа започват да си позволяват да направят първи важната крачка.
Любовта
Може би любовта е всичко, от което се нуждаят мъжете? През 2010 година специалисти открили, че бракът намалява криминалните прояви на мъже, които са склонни към подобно поведение с цели 35%. Учените не са много сигурни дали бракът има наистина такъв ефект, но ние мислим, че женените мачовци просто не искат да се противопоставят на властните си половинки.
Сключването на ръцете
Знаете, че когато застанете пред олтара с половинката си, ще трябва да се хванете за ръце и да си кажете в какво се вричате един да друг. Традицията всъщност е библейска, по време на която сгодената двойка трябвало да сключи ръцете си – неговата лява с нейната лява, и неговата дясна с нейната дясна. И всичко това в присъствието на свидетели.
Безименният пръст
Брачните халки и годежните пръстени се слагат на безименните пръсти още от древни времена. Римляните вярвали, че вената, която минава през този пръст (наречена “vena amoris”, в превод - вена на любовта), отива направо в сърцето.