Думата цистит идва от гръцкото κύστης – мехур и наставката ит – означаваща остро възпаление. Това е едно много разпространено заболяване, което по-често се среща при жените, отколкото при мъжете. Причината е свързана с анатомичната особеност на женския пикочен канал – той е по-къс и широк от мъжкия и именно поради това податлив на външни инфекции.

Първите признаци на цистита са честото и болезнено пишкане, замърсената урина (установява се след медицински изследвания), както и тъпа болка ниско долу в корема.

Ако не се погрижите навреме с адекватна медицинска помощ или, още по-лошото - започнете самолечение, заболяването може да се превърне в хронично. В този слуачй възпалението може да се разпространи по цялата стена на пикочния мехур, както и да засегне други тъкани и органи. Човешкият организъм е единна система - една клетка е свързана с друга клетка, следователно всичко, развило се в един орган, е възможно да попадне и в друг.

Причини за поява на цистита

Според причината за възникването му, циститът може да се класифицира по два различни начина - инфекциозен и неинфекциозен.

Инфекциозният се проявява с внезапна болка след активизиране на вируса. В този смисъл, ако ви поставят диагноза цистит, това не означава, че сте получили възпалението току-що. В по-голяма част от случаите инфекцията вече е съществувала в урогениталния тракт. Просто е била в латентно (спящо) състояние, но се е отключила, вследствие на стрес, преумора, настинка, нисък имунитет или други причини.

Циститът често се появява по време на бременност, при жени, които скоро са родили, при хора с проблеми при циркулацията на кръвта.

Болката и сърбежът се увеличават, стават постоянни, биват засегнати и бъбреците. В зависимост от различни причини, симптомите на инфекциозния цистит продължават между 2 и 8 дни, след това започват да отшумяват. Това подвежда доста хора, които решават, че проблемът е отшумял. За съжаление, много малка част от хората имат достатъчно силна имунна система, която успява сама да се справи с инфекцията. Отшумяването на симптомите по-скоро е признак за преминаване на заболяването към втория етап - да стане хронично.

Неинфекциозният цистит се развива вследствие на възпаление на пикочния мехур и канал, предизвикано от химически вещества в урината, в това число и лекарства. Друга причина могат да се окажат интимните душове, ако концентратът, с който се правят, е по-силен или с по-висока температура.

Как да се предпазим?

• Пазете се от настинки - не седете върху хладни повърхности (влажна земя, на тротоара, на ветровита пейка в парка и т.н.);

• Хранете се рационално - изключете или сведете до минимум лютивото, мазното, соленото и киселото; както и консервираните продукти и алкохола.

• Пийте по 2 литра течности на ден. Чайовете, кафето и бульоните не се броят - за тялото те са храна. Двата литра трябва да са само вода. Тя е тази, която отговаря за правилната циркулация на кръвта и лимфата в организма, за навременната детоксикация, както и за първоначалната борба с патогенни микроорганизми.

• По време на менструация сменяйте тампоните на не повече от 2 часа, като предварително измивате ръцете си добре.

• Ако имате трудности при ходенето по голяма нужда - вземете мерки с подходящи храни или медикаменти. Запекът може да се окаже една от причините за възникване на цистит. Избърсвайте се с тоалетна хартия в посока винаги към гръбначния стълб. Чистотата в тази област е особено важна.

• Спортувайте. Хората, които прекарват голяма част от деня си пред компютъра, е добре да се придвижват по-често пеша или задължително да отделят поне по 10 минути всеки ден за разходка и активни движения.