Днес могат да се видят две модификации на солариуми - хоризонтални и вертикални. Съществува погрешно мнение, че от вертикалните солариуми се получава по-добър загар за по-кратко време, което не е напълно така. Скоростта на потъмняването на кожата зависи от количеството на лампите и тяхната мощност.

Ултравиолетовите лъчи на солариумите спомагат за синтеза на меланин, кожният пигмент, който определя цвета на кожата. Те помагат и за образуване на витамин D, който е необходим за здравето на сърцето, кръвоносните съдове и костите.

Предимство на вертикалните солариуми е, че при тях няма пряк контакт на тялото със стъклените лампи. Неудобството на вертикалните кабини е, че не позволявт човек да се отпусне, защото стои прав и неподвижен.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

При хоризонталните солариуми човек лежи и може да почива под ултравиолетови лъчи. Освен това се получава по-равномерен загар на цялото тяло.

Благодарение на соларните бани се повишава нивото на слънцезащита на кожата. Много от специалистите препоръчват 1-2 процедури в солариум преди отиване  на море. По този начин се предтвратява слънчевото изгаряне в първите дни от ваканцията.

В северните страни, където слънчевите дни са по-оскъдни, ултравиолетовото облъчване в солариум се използва за подобряване на настроението, защото се засилва синтезата на ендорфини - хормоните на щастието.

Снимка:Thinkstock/Getty Images