Винаги съм вярвала, че музиката оказва изключително благотворно влияние

както върху възрастните, така и върху децата – дори и в по-голяма степен. А колкото по-рано музикалният фон навлезе в живота на едно дете, толкова по-леко и естествено тя се превръща в необходима и неразделна част от същността му. По-формираща и градивна е силата й върху неговото интелектуално и духовно израстване.

Неслучайно, дори още в петия месец от вътреутробното развитие,

когато слуховите органи са вече напълно изградени, бебето започва да чува и реагира на звуците от външния свят.

А гласът на майката е първият, най-мелодичният, най-близкият

до вселената на малкото създание. С нежна дума или песен тя директно му вдъхва обич, сигурност, закрила. Тук може би се крие разковничето за невероятната слабост на бебетата към музиката. Ако се замислим, много от музикалните инструменти – пианото, цигулката, виолата, флейтата, дори виолончелото имат звученето, тембъра на женски глас. От личен опит знам колко благотворно действа и най-тихичката, и най-кратката майчина песничка.

Но не мога да отрека хипнотичното въздействие

върху настроението на моето бебе и на всичко, което може да се нарече музика. Слушаме със зяпнала уста приспивните мелодийки на музикалните играчки, любимите на няколко поколения песнички на крокодила Гена и Чебурашка, та дори и поразстроените клавиши на старото пиано. Танцуваме под ритъма на рок енд рол, реге и меренге и отдаваме дължимото на Бритън, Гершуин и Бърнстейн. Винаги се захласваме и по класиката – Вивалди, Чайковски, Росини... А може ли и без Моцарт!

Музиката е с нас още от самото раждане

и е неделима част от ежедневието ни. Всяко едно музикално изпълнение е посрещнато от малкия меломан с възклицание на  радост, усмивки и възторжено ръкопляскане. Положителният ефект върху емоционалното и физическото му състояние е явен.

Може би, защото въздействието на музиката е многостранно

От една страна тя възпитава естетика на възприятията, изостря чувствителността към красивото и грозното, стимулира интелектуалното и духовното развитие. От друга – музиката е тази, която помага на човека да създава духовни ценности; която подтиква към

творчество и съзидателност

Затова няма никакво колебание в решението ми да дам възможност и избор в бъдеще, ако моето дете един ден пожелае да изучава определен музикален инструмент. Защото убедена съм – обучението чрез изкуство, би направило

по-чувствителни, по-отворени към света сетивата му, неговите дух и възприятия

А музиката, независимо че няма материални измерения, е едно от най-великите, ако не –  и най-великото творение на човешкия гений, на човешкия дух.