Св. Методий е брат на славянския равноапостол Константин Философ (св. Кирил). В продължение на 10 години Методий Славянобългарски управлява славянска област, подвластна на византийския император. Когато е призван от Бога, той постъпва в планина Олимп, Мала Азия. След известно време идва и неговият по-малък брат, св. Кирил, след което заедно създават славянската писменост.
Легендата разказва
Братята учат народа в Моравия на християнската вяра чрез славянския език, като това продължава до смъртта на св. Кирил в Рим. Немското духовенство има коварни замисли срещу двамата братя. Затова Св. Методий не успява да се върне в Моравия, а остава в Панония, чийто княз Коцел го връща при папа Адриан II, с молба да го ръкоположи като епископ. Така Св. Методий се превръща от обикновен мисионер в архиепископ на Панония и Моравия, подчинен на римския първосветител.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Този факт не попречва на клеветите по негов адрес да продължат. В резултат на тези обиди, Св. Методий трябва да се явява на преклонна възраст лично, за да изобличава нанесените обиди. Враговете му успяват да го оставят в затвора за около две години, но в крайна сметка папа Йоан VIII издава строга заповед да го освободят.
Независимо от нападките, Св. Методий продължава своето дело като проповядва словото на Божествената истина и превежда свещени книги от гръцки на славянски език. Той оставя превод на всички канонически книги на Свещеното писание, както и на църковноправния сборник Номоканон. Те се превръщат в скъпоценно наследство за народа.
Свети Методий Славянобългарски умира на 6 април през 885 година, след което го погребват във Велеград. Според легендата, древната му служба се пази в ръкописи от 13 век.
Кой е именик днес
Днес празнуват всички мъже, носещи името "Страхил". То означава "пазител на мира". Ето повече информация за смисъла, който носи "Страхил", както и още имена, които празнуват днес:
Страхил
Името е с древен произход и се свързва с качествата устойчивост и сила. "Страхил" произлиза от думата "страх", което се асоциира с представата за мъж, който преодолява предизвикателствата. Името се свързва и с християнската традиция, като е популярно по време на Средновековието. Днес понякога се тълкува като "човек, който се страхува от Бога."
Страхомир
Това е българско име, което е със старославянски корени и се тълкува като "съхранител на мира" или "приносящ мир". "Страхомир" се среща по-рядко в днешно време, но през Средновековието е популярно. Носи положителен заряд и символиката му се свързва с борбата между доброто и лошото.
Методий
Името има корени от древногръцкия език и носи смисъла на "този, който показва пътя" или "пътеводител". Методий е име, което се свързва с българската култура и история. В православните семейства, "Методий" е често срещано име.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK