В интернет се появи нова шега, която няма как да не сте видели, но все пак ще повторя, в случай че сте от тези малцина, които не проверяват Фейсбук през пет минути, поради липса на повечето стандартни забавления: “Какви времена доживяхме - младите да се обаждат в полицията, защото бабите се събират пред входа.”
Шегата е смешна, но не е напълно шега и това разменяне на ролите е факт. Изглежда за младите хора е много по-лесно да се съобразяват с ограниченията на извънредното положение, отколкото за възрастните им родители, които са в най-застрашената от вируса група.
И това не е само при нас, а е световен феномен. Актрисата Дженифър Гарнър сподели в Инстаграм, че колкото и да се опитва, не успява да обясни на родителите си колко е важно да си стоят у дома: “Аз им казвам, че целият свят е спрял да функционира за тяхна безопасност, а те ми казват, че ще излязат само до магазина”, сподели тя.
Именно на нас, като синове, дъщери и внуци, се пада отговорността да помогнем на възрастните си роднини да разберат, че до голяма степен всички тези мерки се вземат за тяхна безопасност и от тях зависи да не рискуват живота си и живота на своите близки и приятели.
Ето няколко съвета, които ще ви помогнат по-лесно да обясните положението на възрастните си роднини.
Проверявайте фактите и ги дръжте постоянно осведомени кое е истина и кое е лъжа
Най-опасни в подобни ситуации са слуховете, които се появяват и циркулират сякаш задвижвани от някаква вътрешна сила. Всякакви народни лекове и хитри начини за предпазване от вируса вдъхват фалшива увереност у хората и те стават по-невнимателни.
Нали помните как неотдавна започна да се разпространява информацията, че ракията убива вируса и възрастните хора започнаха да посягат към чашката по-често. Какво като ракията за пиене е с по-ниско съдържание на алкохол, отколкото е необходимо за дезинфекция. Няма значение, че пиенето не само не предпазва, а може да отслаби имунната система, ако се прекалява.
Дръжте ги постоянно в течение какво се случва и винаги проверявайте фактите за тях. Ако се налага, повтаряйте многократно (и без да се изнервяте) това, което е най-важно да знаят.
Също така не ги оставяйте да повтарят мантрата, че коронавирусът е просто обикновена настинка. Не е и болестта вече отне живота на над 15 000 души.
Давайте им ясни инструкции
След като посеете малко здравословен страх у по-възрастните си роднини, не забравяйте да им обясните какво трябва да правят, за да се предпазят. Обяснете им, че е важно да избягват да докосват лицата си, че трябва да мият ръцете си често и то в продължение на поне 20 секунди. Кажете им, че е добре да се дистанцират и да прекратят за известно време контактите си с останалите хора.
Помогнете им с набавянето на хранителни продукти (като поръчвате вместо тях доставка до дома им).
Помолете ги да внимават не заради себе си, а заради вас
Много е вероятно когато говорите с родителите си, те да не са напълно склонни да ви послушат. Може би защото мислят, че мерките са излишни или пък наистина не се страхуват толкова от вируса и последиците от него. В такъв случай е най-добре да ги помолите да се пазят не заради себе си, а заради вас.
Обяснете им, че се притеснявате и ще сте много по-спокойни, ако знаете, че през следващите няколко седмици си стоят у дома.
Доказано е, че когато човек, без значение от възрастта си, бъде помолен да направи нещо, желанието за съпротива е по-слабо, отколкото ако му бъде наредено да го направи. Ако ги накарате да разберат, че значат много за вас и няма как да не се притеснявате, може би ще са по-склонни да съобразят с мерките и да си останат по домовете.
Това може да помогне не само на вашите близки, но и на други хора, които са застрашени от вируса. Журналистката Диана Е. Андерсън разказва за своя опит в убеждаването на баща си, който доста време не искал да се съобрази с призивите за изолация. Когато дъщеря му е успяла да го убеди колко е важно това, не само той е приел карантината сериозно, но и повечето му приятели на неговата възраст. Точно както тийнейджърите ценят мнението и се опитват да имитират преди всичко хора на своята възраст, така и хората над 65 са по-склонни да приемат опасността сериозно само ако видят, че връстниците им са на същото мнение.
Помогнете им да използват технологиите, за да не се чувстват самотни
За повечето възрастни хора изолацията е истинският кошмар и е по-страшна от болестта. Затворени в домовете си, те ще се чувстват самотни и забравени, затова е наше задължение да им помогнем колкото се може повече да не са сами.
Съвременните технологии дават възможност да ги виждаме виртуално, да разговаряме с тях и да им позволяваме да се срещат с внуците си, дори и през екрана на лаптопа или смартфона.
Никой не очаква от вас да направите баба си хакер, но може да ѝ обясните как се пуска компютър и как се включва някоя проста програма за видеоразговори. Бъдете с тях през цялото време, дори повече, отколкото по принцип, за да знаят, че са обичани и че са важни за вас.
За нас, като работещи хора, е много по-трудно да стоим изолирани и следователно би трябвало напълно да избягваме контакта със застрашените групи. Не позволявайте обаче на възрастните си роднини да помислят, че избягвате тях.