Хранене

През бременността не е нужно да се храните за двама. Плодът си набавя необходимите му хранителни вещества независимо от това колко се храните вие. Ето защо съветът на акушер-гинеколозите е в рамките на 9-те месеца да не напълнявате повече от 10-12 кг, или не повече от 1,5 кг на месец. За да се чувствате в прекрасна форма и за да доставите най-необходимото и пълноценно меню на растящото човече във вас, храните, на които трябва да наблегнете през този период са плодовете, зеленчуците, прясното и киселото мляко, сиренето, кашкавала и изварата. Тестените и захарните изделия трябва да ограничите до минимум. Препоръчително е да избягвате консумацията на кафе, но специалистите успокояват, че не е фатално, ако приемате до 1 чаша на ден.

Избягвайте консумацията на какъвто и да било алкохол и цигари. Вредно за плода е дори и пасивното пушене. Ако имате проблеми с редовната обмяна на веществата, обърнете се лекаря-специалист, който най-добре ще знае какво да ви препоръча.

Хигиена

Вземайте редовно душ, грижете се за зъбите си. След 3 – 4-ия лунарен месец започнете подготовка на гърдите си за кърмене. Потърсете помощта на специалист, който ще ви въведе в магията на кърменето. Правете редовни консултации при наблюдаващия ви акушер-гинеколог и спазвайте неговите препоръки и предписания за интимната хигиена.

Секс

При нормално протичаща бременност няма причина да се въздържате от полов живот. При проблемна обаче, е желателно полово въздържане до отзвучаване на оплакванията, след което може да опитате внимателни интимни контактни с партньора си.

Лекарства и ваксини

Не приемайте медикаменти, особено в първото тримесечие на бременността, без консултация с личния си акушер-гинеколог! Ако е наложително, уведомете лекаря, който Ви назначава лечението, че сте бременна. По време на бременността са противопоказни всички ваксинации. Ако се наложи, изключение прави тази против тетанус. Избягвайте контакти с болни от инфекциозни заболявания, особено от рубеола, хепатит, грип.

Облекло

Носете свободни и удобни дрехи. Избягвайте коланите, стегнатите панталони и дрехите от изкуствени материи. Носете широки, леки и удобни тоалети от памук или лен. За да облекчите натоварването на гърба, не носете обувки с висок ток.

Сън

Оптималното и пълноценно време за сън, което специалистите препоръчват на бъдещите мами, е не по-малко от 9-10 часа. Когато почивате, желателно е да сте в хоризонтално положение, обърната на една страна, най-добре на лявата. Тогава кръвообръщението от плацентата към плода е най-пълноценно.

Движение

По време на бременноста не бива в никакъв случай да се залежавате. Обездвижването е толкова опасно за плода и за Вас самата, колкото и свръхактивността през този период. Придържайте се към умерено темпо на физическо натоварване. Излизайте навън сред природата. Разхождайте се на чист въздух, дишайте дълбоко, запишете се на плуване или на йога за бременни.

Без стрес!

Тази препоръка се отнася не само за Вас, но най-вече за близките Ви. През 9-те месеца на бременност всяка жена става особено чувствителна и лесно ранима. Ето защо е добре около нея да има спокойствие и разбирателство.