Изглежда като люляк, ухае като люляк и я наричат японски люляк. Но всъщност е скимия – нежна, красива и уханна. Също като люляка е храст, но е с много по-малки размери - като сестрата на по-големия брат.
Всичко, което трябва да знаете за скимията?
Къде се отглежда?
Скимията може да расте в саксия, но успешно вирее и в градината на двора. От вида на вечнозелените е, така че ако искате постоянно да имате нещо свежо в дома или около къщата си, то е добър избор. Листата й са големи, месести и лъскави. За да бъдат винаги свежи, е добре от време на време да ги избърсвате със суха кърпа.
Поливане
Скимията обича водата. Затова поддържайте почвата около стеблото й винаги влажна. Внимавайте да не напокрите листата, защото бързо стават на кафяви петна от влагата.
Видове скимия
Съществуват три вида скимии. Женските цъфтят с цветове с плодници, мъжките - с цветове с тичинки, хибридният вариант е комбинация от двете. Първият вид образува малки кръгли плодчета, които обикновено са червени и наподобяват боровинки. Вторият вид образува кичести съцветия с дребни цветчета. Обикновено са с четири листчета с ясно изразени, ярко оранжеви тичинки. Ароматът й е силен и много приятен. Затова не се учудвайте, че напролет и през лятото е предпочитано място от рояци пчели.
Скимията е студоустойчив храст и затова може да вирее навън. Свежият въздух й е любим, така че дори да я отглеждате в саксия, напролет я изнасяйте на терасата. Подхранвайте я с борови стърготини и торф.
Всеки ден до Цветница ще ви разказваме за едно красиво и уханно цвете.
Очаквайте - Иглика - как се отглежда и какво символизира?