В последните години ратанът се превърна в желан материал за изработване на различни мебели, които намират приложение във всеки дом – столове, маси, спални, скринове. Преди всичко създава моментално чувство за уют и близост до природата и е особено подходящ за градината или балкона заради своите уникални свойства.

Дърво ли е ратанът?
Сигурно много от нас често си задават въпроса – дърво ли е ратанът, тъй като е доста по-лек от останалите дървени мебели у дома. Всъщност той е палмово дърво, растящо в джунглите на Далечния Изток. Прилича много на бамбук, но основната разлика между двете е плътното стъбло на ратана. Интересен факт е, че това е най-дългото дърво в света – лианите му често достигат до 200 метра. Най-ценните качества, които го правят желан материал за изработка на мебели са гъвкавостта, устойчивостта, здравината и най-вече лесната обработка. От лианите могат да се направят причудливи форми, тъй като материалът лесно се поддава на обработка.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos
Преди производителите да се заемат с изработката на мебели, ратанът претърпява солидна подготовка – изсушава се и се обработва, за да стане по-качествен и да издържа на различни атмосферни условия. Това е и причината за по-високата цена на материала. Добре обработеният и качествен ратан, както и добре поддържаният, имат достатъчно дълъг живот, за да изплатят вложените пари в обзавеждане. Специалистите посочват цифрата 20 години.

Поддръжка и почистване
Както разбрахме вече, ратанът е гъвкав и издръжлив, но... подходящите грижи са от основно значение, за да запазите мебелите за по-дълго, и особено тези, които красят градината или балкона ви.

Материалът е особено чувствителен към метеорологичните условия – слънцето и дъждът са основни негови врагове. Затова, когато навън вали, ратанът трябва да бъде прибран на сухо. Също е важно повърхността, върху която го слагате да не е мокра – той ще абсорбие влагата и ще се раздуе. През зимата съхранявайте на сухо в килера или гаража. Пазете го и от преките слънчеви лъчи, когато слънцето е най-безмилостно през деня – с течение на времето то може да причини нацепвания и пукнатини, които ще съсипят красивото обзавеждане.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos
Почиствайте регулярно, особено ако мебелите са били изложени на влага. В такива случаи прахта полепва по-лесно по повърхността. Оптималният вариант, при който не мокрите ратана е със суха и мека кърпа, на която сте впръскали препарат за почистване на дърво. Ако е нужно подсушете. Може да използвате и смес вода и много малко количество сапун, но в такъв случай се уверете, че оставяте повърхността суха – подсушете щателно с хавлия.

И тъй като мебелите от ратан са плетени, по извивките и под тях е трудно да бъде почистено. За тези места използвайте мека четка, а за по-мързеливите и нетърпеливи домакини просмукването с мек накрайник на прахосмукачката също е вариант.

За още по-голямо удобство, а и за да не се драскат мебелите, поставете гумени стопери отдолу на краката на масите и столовете в градината.