Много от нас не обичат математиката, но вероятно щяхме да проявяваме по-голям интерес, ако знаехме, че тя може да е полезна за здравето и фигурата ни. Математикът д-р Лъчезар Томов, който беше гост в „Тази събота и неделя“ по bTV разказа как може да стане това.

„Ако мога да цитирам Ицо Хазарта, който казва „Не е висша математика този въпрос“, е, всъщност е висша математика“, пошегува се математикът. „Много е лесно да се свалят килограми, изключително трудно е да се задържат и с това да се подобри здравето. Хората, които правят състезания „Най-големият загубеняк“ в буквален превод от английски (The Biggest Loser – състезание, в което участниците се стремят да свалят най-голям процент от теглото си – б.ред.), много от тези, които отслабват после си връщат теглото. Те не отслабват правилно.“

Снимка: Twitter

„Моето отслабване е свързано с това правилно хранене, ходене пеш и силови тренировки. И с познания по нелинейни системи. Това са системи, които не са лесни за предсказване и средната стойност не ви казва нищо. Например, ако вдигате средно по 10 тона на седмица - ако ги вдигате веднъж седмично всички, имате един ефект, а ако ги разпределите равномерно, ще имате съвсем друг ефект.“

„Редът на упражненията има значение, за отслабването не е важен само калорийният баланс – обратно на това, което се твърди. При един и същ калориен баланс различни храни може да имат различен ефект. Някои хора имат проблеми с инсулин, с хормони и те влизат в играта и променят. Най-важното, че сте по-дебел, толкова повече килограмите ви се отразяват на хормоните ви. Отразява се на поведението ви, желанието ви за активност намалява.“

Снимка: istockphoto.com

Математикът илюстрира какво има предвид с една топка, която може да се намира на върха на един хълм или в подножието му. Ако е на върха, съвсем леко побутване е достатъчно, за да слезе топката долу и няма да се върне.

„Нарича се неустойчиво равновесие“, обясни той. „Това е когато сте между двете състояние – много дебел, тоест категория „Сумо“ или много отслабнал, категория „Ерген“. Всяко едно състояние между тези двете не е устойчиво.“

Снимка: bTV Media Group

Той е нарекъл втората категория „Ерген“, защото фитнес инструкторът Виктор Стоянов е перфектен пример за хубаво тяло.

„Трябва да стигнете много близко до такова състояние, за да се задържите“, каза математикът. „Защото при такова състояние вие имате добри хормони, нервната ви активност е по-добра и имате желание да тренирате и да ходите. Колкото повече отслабвате, толкова повече желание имате да правите неща. Колкото повече дебелеете, става по-трудно.“

Снимка: Twitter

Самият той все още не е достигнал ниво „Ерген“ – остават му да свали 10 килограма. Успял е да свали теглото си от 140 до 99 килограма, но е качил и 10-15 килограма мускулна маса.

Според Лъчезар Томов колкото по-пълен е един човек, толкова е по-мързелив. Затова е важно да се намери начин, по който той бързо може да свали килограми, без да трябва да полага много усилия. И тук идва ролята на нелинейните системи.

Снимка: istockphoto.com

„Дали ще вдигнете 100 пъти 10 килограма или 10 пъти 100 килограма, ефектът ще е напълно различен“, обясни той. „Голямата тежест предизвиква голяма адаптация. С по-голям стрес получавате по-голяма адаптация. Структурни промени. Вашето тяло трябва да се отърси от тези килограми, за да може да вдигате тежести.“

„Другото е свалянето на стреса – ходене пеш. Не джогинг, не спринт, а бавно ходене сред природата. Това сваля стреса и намалява затлъстяването.“

Хората обае не трябва да забравят, че основното си остава храненето. То е важно за отслабването, а тренировките са важни за задържането на килограмите.

Още от разговора с математика, който даде прогнози за инфлацията у нас, вижте в btvnovinite.bg: