Разпети петък (или Велики петък) е един от най-съкровените дни в християнския календар. Той отбелязва разпятието и смъртта на Иисус Христос – моментът, в който човечеството става свидетел на най-голямата саможертва в името на прошката и спасението. На Разпети петък не се работи, не се шие и не се пере. Смята се, че земята е "черна", защото е поела кръвта на Спасителя.
В православната традиция този ден е изпълнен с дълбока символика и ритуали. Минаването под масата на Разпети петък е дълбоко символичен християнски обред, характерен за православната традиция, включително и в България. Този ритуал се извършва в църквата и е част от богослужението, посветено на страданията и разпятието на Иисус Христос.
Минаване под масата: ритуал на покаяние и ново начало
В православната традиция, вечерта на Разпети петък, се извършва едно от най-въздействащите богослужения – изнасянето на плащаницата.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Плащaницата представлява икона върху платно, на която е изобразено полагането на Христос в гроба – моментът след Неговото разпятие. Тя се поставя върху маса в центъра на храма – символичният Господен гроб. Цялото пространство около нея се украсява с цветя – в знак на почит, любов и скръб.
След това вярващите започват да преминават под масата, за да се поклонят и целунат плащаницата. Този обред носи дълбок духовен смисъл:
Как се извършва ритуалът
Хората преминават под масата, обикновено на колене или с дълбоко навеждане. След това се покланят, целуват плащеницата и иконата на Христос.
Какво символизира минаването под масата?
• Поклонение пред Божия гроб – знак на почит и съпричастност към страданията на Христос.
• Акт на покаяние и смирение – преминаването под масата е жест на вътрешно пречистване, момент на осъзнаване на греховете и търсене на прошка.
• Преминаване към нов живот – символично се свързва със слизането в гроба и очакването на Възкресението. Това е път от мрака към светлината, от страданието към надеждата.
Народна вяра и традиции
В българския фолклор и битова религиозност този обред е натоварен с допълнителни значения:
• Вярва се, че ако преминеш с чиста вяра под масата, ще имаш здраве през цялата година.
• Хората минават три пъти – като символ на Света Троица.
• Жените често минават с децата си, като молят Бог за закрила и здраве.
• Някои слагат нишка или кърпа, която е докоснала плащаницата, за да я пазят през годината като благословия.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK