Международният ден на жената се отбелязва в много страни по света. Това е ден - знак на признателност на постиженията на жените в животите ни и тези, станали част от националната и световната ни история. Осми март е ден, придобил глобално значение. Честването му е повод за изграждането на подкрепа за правата на жените и участието им във всяка житейска сфера.
КАКВО ОТБЕЛЯЗВАМЕ ВСЪЩНОСТ?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
19 март, последната неделя на февруари, 15 април и 23 февруари са сред ключовите дати на движението за Международния ден на жената. Но откъде тогава идва 8 март?
Официално признат от ООН през 1977 г., Международният ден на жената за първи път възниква от дейностите на работническите движения в началото на ХХ век в Северна Америка и в цяла Европа.
Първият Национален ден на жената в Съединените щати се е отбелязвал на 28 февруари. Социалистическата партия на Америка определя този ден в чест на стачката на шивашките работници от 1908 г. в Ню Йорк., когато жените са протестирали за тогавашните условия на труд. Заедно те изискват граждански, социални, политически и религиозни права.
Движението бързо достига до Европа и Социалистическият интернационал на среща в Копенхаген, Дания, регистрират Ден на жената, международен по характер, в чест на движението за правата на жените и за изграждане на подкрепа за постигане на всеобщо избирателно право за жените.
Международният ден на жената се превръща също в механизъм за протест срещу Първата световна война. Като част от движението за мир жените в Русия отбелязват своя първи Международен ден на жената в последната неделя на февруари 1913 г. На други места в Европа на или около 8 март следващата година жените протестират срещу войната или за да изразят солидарност с други активисти.
ОСМИ МАРТ ПО СВЕТА
След Втората световна война 8 март започва да се празнува в още редица други страни. През 1975 г., по време на Международната година на жената, ООН започва да чества 8 март като Международен ден на жената. Две години по-късно, през декември 1977 г., Общото събрание приема резолюция, с която обявява Ден на ООН за правата на жените и международния мир, който да се отбелязва ежегодно на 8 март, което се превежда в широко възприетия Григориански календар на 23 февруари.
От тогава този ден остава световната дата за честване на празника от държавите-членки, в зависимост от техните исторически и национални традиции.