Планетата ни се е завъртяла по-бързо от обичайното през 2020 година според учените, пише LiveScience.

28-те най-бързи дни на Земята са настъпили през 2020 г., като планетата завършва своите завъртания около оста си милисекунди по-бързо от средното. По отношение на слънцето, Земята се върти средно веднъж на всеки 86 400 секунди, което е равно на 24 часа. 

"Таймингът не е съвършен" - пишат Греъм Джоунс и Константин Бикос в TimeandDate.com. "Когато най-точните атомни часовници са разработени през 60-те години, те показвали, че продължителността на средния слънчев ден може да варира в зависимост от милисекундите (1 милисекунди е равна на 0.001 секунди)."

Последното ускорение на въртенето на Земята може да стане причина за отрицателен скок. Това означава, че вместо да се добавя т. нар. високосна секунда, което е било правено няколко пъти преди, за да се компенсира забавянето на въртенето на Земята, сега може да се наложи да се извади една.

"Напълно възможно е да се наложи отрицателен скок, ако скоростта на въртене на Земята се увеличи още, но е твърде рано да се каже дали това ще се случи", казва физикът Питър Вибърли от Националната лаборатория по физика в Обединеното кралство за The Telegraph. 

Въртенето на Земята може да се промени леко поради движението на ядрото, а също и поради промяна в метеорологични условия. 

Промените в атмосферата - налягане, движенията на ветровете, са достатъчно силни, че да се наблюдава техният ефект върху въртенето на Земята", казва Дейвид А. Салщайн, учен в областта на атмосферните изследвания и изследването на околната среда.

2020 е записана като година с изключително високи температурите на Земята. Ураганът Ел Ниньо пък  периодично затопля по естествен начин тропическия Тихи океан. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement