Следващото пълно слънчево затъмнение на 8 април в Северна Америка, като най-добрата гледка ще се открие на около 115 км по ивицата на континента, където Луната ще закрие напълно Слънцето.

Снимка: iStock

Българските астрономи ще наблюдават явлението от район на около 300 км северозападно от Монтерей. Екип от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (НАО) при Българската академия на науките (БАН) ще замине през април.

Пълните слънчеви затъмнения са важни за астрономията, защото по време на тях е възможно да се наблюдава подробно слънчевата корона от Земята и практически на големи разстояния от Слънцето.

Следващото частично слънчево затъмнение в България е през 1218 г. А следващото пълно слънчево затъмнение, което ще може да се наблюдава от територията на България, ще бъде на 3 септември 2081 г.

Една от основните задачи на екипа от български астрономи в Мексико се основава на поляризационни наблюдения. Тези наблюдения са свързани с определянето на разпределението на електронната плътност в слънчевата корона.