Следващото пълно слънчево затъмнение на 8 април в Северна Америка, като най-добрата гледка ще се открие на около 115 км по ивицата на континента, където Луната ще закрие напълно Слънцето.
Българските астрономи ще наблюдават явлението от район на около 300 км северозападно от Монтерей. Екип от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (НАО) при Българската академия на науките (БАН) ще замине през април.
Пълните слънчеви затъмнения са важни за астрономията, защото по време на тях е възможно да се наблюдава подробно слънчевата корона от Земята и практически на големи разстояния от Слънцето.
Следващото частично слънчево затъмнение в България е през 1218 г. А следващото пълно слънчево затъмнение, което ще може да се наблюдава от територията на България, ще бъде на 3 септември 2081 г.
Една от основните задачи на екипа от български астрономи в Мексико се основава на поляризационни наблюдения. Тези наблюдения са свързани с определянето на разпределението на електронната плътност в слънчевата корона.