Последното за 2023 г. затъмнение ще настъпи вечерта на 28 октомври и ще бъде видимо от Азия, Австралия, Индийския океан, Европа, Африка, Атлантика, източните части на Северна и на Южна Америка.

То ще бъде частично лунно с малка фаза, съобщава за БТА физикът Пенчо Маркишки.

От България затъмнението ще може да се наблюдава удобно, казва Маркишки, който е физик в Института по астрономия с НАО при БАН и в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на СУ „Св.Климент Охридски“.

Началото на затъмнението от полусянката на Земята ще бъде в 21:01:17 часа българско време. Началото на затъмнението от сянката на Земята е в 22:34:41 ч. Максималната фаза ще настъпи в 23:14:06 ч. Краят на затъмнението от сянката ще бъде в 23:52:50 ч., а на затъмнението от полусянката – в 01:26:33 ч.

Продължителността на затъмнението от полусянката на Земята ще бъде 4 часа, 25 минути и 16 секунди. Продължителността на затъмнението от сянката на Земята ще е 1 час, 18 минути и 9 секунди.

За любителите астрономи в България Маркишки уточни, че в началото на затъмнението от земната полусянка в 21:01 ч. Луната ще бъде на височина 30 градуса над източния хоризонт за София и на 33 градуса за Варна. Тогава все още няма да се забелязва разлика от обичайния вид на пълната Луна, каза той. Яркостта на долната част на лунния диск ще започне да спада по-осезаемо с наближаването на контакта със земната сянка в 22:35 ч. Тогава за наблюдател от София Луната ще бъде на височина 46 градуса, а за Варна – на 48 градуса.

Явлението ще се наблюдава удобно до своя край в 01:27 ч., пише Маркишки в справочника. По време на затъмнението, на около 6.5 градуса източно от Луната, видимо под нея и вляво, ще се вижда ярката планета Юпитер.

 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement