На около 1900 км от българското Черноморие се намира Средиземното крайбрежие на Тунис. „Римският път към континента“ ви води право на остров Джерба – най-големият в Северна Африка.

Снимка: Неделина Пенчева
 

Това е мост, който продължава няколко километра и ви отвежда в един съвсем различен морски свят – африканският.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Тунис е държава в Северна Африка, населена предимно от араби и немалко французи. Затова освен арабски език, местното население говори и френски. Като туристи, с английски също ще можете да се справите, но само в по-европеизираните комплекси. С местните хора – трудно.

В непосредствена близост до брега на Тунис се намират островите Джерба, Керкенна, Галит и други. Този разказ ще ви отведе до остров Джерба и ще ви разкрие всички важни детайли при едно подобно по-екзотично пътуване.

Съвсем естествено е при планирането на полет, първо да потърсите билети – те са най-скъпите от цялото пътешествие до Тунис. Цената на полета е различна в зависимост от сезона, в който искате да бъдете там.

На първо място е добре да знаете, че за почивка в Тунис, е хубаво предварително да предвидите основните си хапвания да бъдат в хотела, в който ще нощувате. Много трудно се намират заведения за хапване, които да отговарят на европейските стандарти или поне да предлагат различно меню от местна риба с пържени картофи.

Нещо, което тунизийците консумират редовно след хапване, е чай с мента.

Снимка: Неделина Пенчева

Често пакетите за пътуване до по-далечни дестинации са „all inclusive“. Те включват както нощувки в комплекс по избор, така и основни хранения. Така вие нямате грижи за нищо друго, освен да си харесате някоя допълнителна екскурзия, която да ви запознае отблизо с интересните влечуги и малките традиционни работилници.

Единият вариант за подобно пътуване до Тунис е да заложите на туристическа агенция и тя да ви направи подходяща оферта. Другият вариант е сами да проучите възможностите.

В първия, вероятно, ще платите по-висока цена за предложената услуга, заради договорите, които сключват помежду си агенцията и местните малки бизнеси в Тунис.

Вторият вариант обаче носи малко по-големи рискове от гледна точка на сигурността.

Ако изберете втория, можете да изчакате да се настаните в хотела си, а там със сигурност ще започват моментално да валят предложения за каране на джетове, мотори, яздене на коне или камили, извозване до най-близкия тунизийски пазар и много други. Подобно пътуване ви дава възможност да се докоснете до тунизийската реалност и изобщо не се колебайте да го направите!

Хотелите и комплексите, в които повечето чужденци избират, почти покриват европейските стандарти. Но вие защо избирате да почивате в Тунис, а не в България или Испания? Насладете се на истинската арабска култура, като обиколите възможно най-много места.

Нашето кацане беше в хотел „Odyssee Resort Thalasso & SPA“ в градчето Зарзис, което се намира в континенталната част. Избрахме мястото заради уникалната архитектура, която е традиционна за тунизийците. Високи куполи, които да запазват помещенията хладни в горещите летни дни на Тунис.

Снимка от рецепцията:

Снимка: Неделина Пенчева

АТВ в пустинята

Едно от най-вълнуващите приключения в Тунис, ако още говорим за континенталната част, беше карането на АТВ. Управляването на моторно превозно средство в пустинята е наистина запомнящо се преживяване. Наехме си АТВ от човек, който предлагаше тази атракция в хотела, в който нощувахме. Струваше ни 20 евро на човек за 2 часа каране. Изминахме 40 км в посока, наблюдавайки жилищата на хората, природните феномени в пустинята и дори местните малки магазинчета, на които казват „супермаркети“.

Снимка: Неделина Пенчева

След отрупания с боклуци път, яркото слънце, което не просто ви гали, а за броени минути дори успява да докосне кожата ви през дрехите, ще се озовете на плаж, който е популярен като „Малдивите в Тунис“.

Снимка: Неделина Пенчева

Минава се през пустинята, кара се по брега на морето, след това през вилна зона, в която всяка къща има собствен „бизнес“. В крайпътните гаражи, които се намират на първия етаж на всяка къща, едно семейство продава местни подправки и ориз, а друго търгува с маркучи, трето пък прави съдове от глина.

Снимка: Неделина Пенчева

Ако ви е любопитно как се правят глинените изделия – не се притеснявайте да отидете и на такава екскурзия. Тези обиколки обикновено са полудневни и цената им е около 60 евро. Завеждат ви до най-близката работилница, която наричат „цех“. В нея работят едно семейство или най-много цяла фамилия от 6 или 7 човека. Използват ръчни машини за глина, на които по цял ден един от мъжете в семейството изработва собственоръчно чаши, чинии, вази, и всякакви други необходими за бита съдове. Прави толкова, че да може да ги продаде и да препечели нещо за семейството си.

Как се изработват съдове от глина:

Снимка: Неделина Пенчева

Останалите подреждат рафтовете с вече готовите съдове, продават ги или пък привикват по улиците чужденци, които да влязат и да си купят нещо.

Приключение с камила

Няма как да отидете в Тунис и да не се снимате с камила. Това е една от атракциите, които можете да платите на място. На нас ни излезе отново 20 евро персонално, защото се договорихме с един човек на плажа пред хотела. Едночасова разходка по плажната ивица може да ви струва и 80 евро.

Снимка: Неделина Пенчева

Не се колебайте да се договаряте за първоначално предложената цената, която ви предлагат. Там никога няма да получите касова бележка или някакъв друг гарант за получената услуга, дори в заведенията. Всичко се пише на лист, както преди много години беше и на места в Европа, както и в България.

Адреналинът в Африка е гарантиран

Снимка: Неделина Пенчева

Ако ви е доскучало на плажа, можете да отидете на екскурзия, която ще покачи адреналина ви. Посещение на крокодилска ферма. Ако пък имате и по-голям късмет, ще уцелите час, в който хранят крокодилите и тогава ще ги видите отблизо в действие.

Снимка: Неделина Пенчева

Хранят ги със сурово месо, което мирише изключително неприятно. Крокодилите са едни от най-умелите хищници и когато надушат плячката си се придвижват почти незабелязано към нея, след което мигновено извъртат глава и вече са лапнали плячката, без да дъвчат.

Снимка: Неделина Пенчева

Посещението струва около 15 евро на човек, в зависимост от това колко голяма група сте и дали сте чрез агенция там. Това е един от малкото случаи, в които чрез агенция ще ви излезе по-малко пари.

В конкретната ферма за крокодили имаше над 700 крокодила, сред тях бебета на няколко седмици, с които хората можеха да се снимат. Имаше крокодили на няколко месеца и възрастни такива, като всички бяха разделени според възрастта.

Всяко нещо има своя край

Всеки един ден завършва със залез, който обаче никога не се вижда. Слънцето се скрива около 18:30 ч. (имайте предвид, че часовата разлика – българско време 20:30 ч.).

  • Красивата като богиня Натали Трифонова на почивка в Гърция (СНИМКИ)
  • Край Шкорпиловци щъркелите се събират за дългото пътуване на юг (ВИДЕО)
  • Как Ирина Тенчева отпразнува имения ден на сина си Самуил – „този прекрасен, рус делфин“
  • Хитър трик! 60 различни тоалета в една малка раница
  • Свети Константин - райското зелено селище, скрито в тучната природа на Родопа планина
  • В разгара на пътуванията: Ето кои са най-големите страхове за жените и мъжете (ВИДЕО)
  • Вкусна почивка: Най-интересните кулинарни фестивали по света (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • Живот като на кино: Кейти Пери и Орландо Блум със зрелищен скок от хеликоптер (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • "Животът е планина": Силвия Петкова за най-важната цел на всеки (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • Пътуванията или материалните неща - кое ни прави по-щастливи? (СНИМКИ + ВИДЕО)

Умората от ежедневните емоции и приключения е сладка и приятна, а аниматорите, които има във всеки хотел в Тунис, се грижат за доброто ви настроение непрекъснато. Храната в хотела, който ние избрахме беше вкусна. Всяка вечеря беше тематична, като винаги имаше кът с традиционна тунизийска храна. Ние рядко я опитвахме.

След затварянето на ресторанта винаги следва шоу програма, която отново всяка вечер е различна, но винаги е много забавна. Аниматорския екип приканва гостите да танцуват и учат клубни танци.

В дните, през които искате активно да почивате, може да го направите в хотела, като се включвате в различните игри на аниматорите. Печелят се дребни награди и много положителни емоции.

Снимка: Неделина Пенчева

И както се казва: „Всичко нещо има своя край“. Така и пътешествието до Тунис и остров Джерба приключи с полет обратно към реалността, но вече придружен с много положителна енергия и красиви спомени.