Принц Хари оспорва в съда решението на британското правителство да го лиши от охраната му, след като се отказа от статута си на работещ член на кралското семейство и се премести в САЩ.
Херцогът на Съсекс каза, че иска да има защита, когато посещава дома си, и добави, че причината отчасти е в агресивната преса, застрашаваща неговата безопасност и тази на семейството му.
Тридневното изслушване, насрочено в лондонския Висш съд, е поредното от делата на Хари, който се изправя срещу правителството на Великобритания и британските таблоидни медии.
Остава неясно дали принц Хари ще присъства на изслушването.
По-рано тази година той не успя да убеди друг съдия, че трябва да може да плаща частно на лондонската полиция, за да го охранява, когато идва в града. Съдията отхвърли това предложение, след като правителствен адвокат каза, че полицаите не трябва да бъдат използвани като "частни бодигардове за богатите".
Хари, по-малкият син на крал Чарлз Трети, каза, че не се чувства в безопасност да доведе съпругата си, бившата актриса Меган Маркъл, и двете им малки деца във Великобритания, и се притеснява за собствената си сигурност, след като беше преследван от папараци след благотворително събитие в Лондон.
Неприязънта на Хари към пресата датира от смъртта на майка му принцеса Даяна, която загина в автомобилна катастрофа, докато шофьорът й се опитваше да избяга от напористи фотографи в Париж. В решението си да напусне Великобритания Хари, чиято съпруга е от смесена раса, се позова на расистките според него нагласи и непоносимата натрапчивост на британските медии, припомня БТА.
39-годишният принц оспорва решението на Изпълнителния комитет за защита на кралските особи и публичните личности да му осигури охрана за всеки отделен случай, след като през 2020 г. се премести в Канада, а след това в Калифорния, където понастоящем живее със семейството си.
Принц Хари каза, че комитетът несправедливо е отхвърлил молбата му за охрана, без да го изслуша лично и без да разкрие състава си, за който по-късно е научил, че включва служители на кралското семейство. По думите му Едуард Йънг, помощник-личен секретар на покойната кралица Елизабет Втора, не е трябвало да бъде в комисията заради "значителното напрежение" между двамата мъже.
Министерството на вътрешните работи каза, че всяко напрежение между Хари и персонала на кралското семейство е без значение и че комисията е имала право на своето решение, тъй като той се е отказал от ролята си на работещ член на кралската фамилия.
Делото е едно от петте на Хари, които се разглеждат от Висшия съд в Лондон.
Другите четири иска са свързани с най-известните британски таблоиди, включително дело за оклеветяване срещу издателя на "Дейли мейл". Решението по това дело се очаква в петък.
В други три иска се твърди, че журналистите от "Дейли мейл", "Мирър" и "Сън", са използвали незаконни средства, като измама, хакване на телефони или наемане на частни детективи, за да изровят злепоставяща информация за него.