Когато e на 8 г., Преслав Колев от Троян отива на Национално състезание по наука, техника и технологии. Води го учителят му Радослав Стойчев. Малчуганът печели трето място в раздел „Конструиране” и едно от поощрителните места в раздел „Астрономия”. На състезанието наблюдава Марс през телескоп и разбира, че има програма, която ще изпрати хора там. Запленен е от звездното небе, ракетите и сателитите, обратните приземявания на модулите и всичко, свързано с Космоса.
"Жаден съм за знания в областта на техниката и Космоса”, казва Преслав. През януари 2020 той участва в конкурса на Space camp Turkey 2020 (Космически тренировъчен лагер за деца в Измир (Турция). Това е един от трите международни космически лагери в света, създаден по модел на NASA за обучение на бъдещи космонавти. Квотата за България за тази година е 120 деца. 45 от тях получават пълна или частична стипендия. Участва с видео есе "На ръба на черна дупка", с което печели стипендия от 25%. За да направи краткото филмче, използва приложението Filmora и информация основно от интернет.
„Наскоро бях гледал филма „Интерстелар“, който ме вдъхнови. За есето ми помогнаха учителката ми по английски Ива Цакова и моята майка, която записа с мен аудиото“. Преслав мечтае да успее да събере оставащата нужна сума, за да замине на този детски космически лагер. Цената на едноседмичния лагер е 1250 долара. Част от нея той вече си е подсигурил със знанията си, посредством спечелената стипендия. Остава му още малко, за да успее да да се доближи до сбъдването на мечтата си.
„Искам да отида на лагера, за да разбера какво точно ми е нужно, към какво да се стремя в своето развитие, за да бъда един ден знаещ и можещ. Мисля, че също по-лесно ще избера и къде да уча занапред."
Обучението на лагера включва тренировки в симулатори, обучение по наземен контрол, разиграване на мисия в Космоса, решаване на проблемна ситуация и успешно завръщане на Земята. За всяко дете се определя най-подходящото място в един екипаж. Този лагер се провежда в рамките на една седмица, като има също лекции и практични уроци. Различни учени помагат на децата в тяхното приключение в света на Космоса.
„Не спирам да мисля как някъде там в красивия Космос има една съвсем здрава планета, готова да стане наш дом. Нов дом за нас – новото човечество! Човечество, което днес вече учи своите уроци, разбира своите грешки и водено от доброта, единство, грижа, равенство и любов, ще даде начало на един нов свят!“
Преслав си представя тази планета с много природа като Земята, но в червено. „Гравитацията ще е по-слаба от тази на Земята и ще ни бъде по-лесно да се движим. Хората там ще живеем в ниски куполообразни къщи. Ще имаме много по-малко вещи, а електричеството ще се извлича от свободната енергия около планетата и ще е безплатно за всички. Нещо като технологията на Никола Тесла. Ще се учим да развиваме себе си, телата си, способностите си. Ще си вярваме и няма да има политици. Ще пътуваме чрез енергийни коридори, ленти, които ще работят чрез телепортация. Няма да е точно планета, а си я представям като луна (спътник) на планета с обръчи. Небето ще е изключително красиво и различно.“
Всички в семейството на Преслав го подкрепят в неговия интерес към космоса. „Интересуват се какво ново съм научил за мисии, изстрелване на космически апарати, сателити. Аз следя с интерес всичко, което се случва с компанията SpaceX на Elon Musk, с така вече известната Starlink mission – онези сателити, които много хора помислиха за извънземни. Също и за тяхната програма за изпращане на хора до Марс. В училище за мое съжаление не съм намерил някои с подобни интереси. Учителите ми държат най-вече на учебния материал“.
Майка му също казва, че за него и бъдещето му са важни най-много математиката и спортуването. Занапред Преслав иска да учи нещо, свързано с компютърните науки.
- А в настоящето?
- В настоящето имам нужда някой да ме потупа по рамото и да ми каже „Браво, добре се справяш, вярвам в твоя успех!“